Jak wybrać wakacyjny wyjazd dla dziecka?

Zapewne wiele z was nadal zastanawia się, jak zorganizować dziecku wakacyjny czas. Część zdecyduje się na obóz, lecz czym się kierować przy jego wyborze, aby dziecko było bezpieczne i zadowolone z wyjazdu? Mamy dla was kilka wskazówek.

Jak wybrać wakacyjny wyjazd dla dziecka

Na rynku pojawia się wiele ofert obozów dla dzieci i młodzieży, co nie pomaga w wyborze tego najlepszego. Istnieje jednak kilka ważnych elementów, które pomogą ci wybrać ciekawy i gwarantujący bezpieczeństwo dziecka obóz.

Program zajęć


Jeśli w programie widnieją zapisy tj. "śniadanie, zabawy na wolnym powietrzu, plażowanie, obiad, kolacja przy ognisku", dla rodzica powinien być to niepokojący sygnał. Dziecko, które nie będzie mieć dni na obozie wypełnionych ciekawymi aktywnościami, może szukać dodatkowych wrażeń, nie zawsze bezpiecznych i odpowiednich dla jego wieku. – Czerwona lampka powinna się zapalić u rodzica, gdy zobaczy, że w planie zbyt często powtarza się hasło "czas wolny". Oznacza ono, że dziecko jest wtedy bez opieki, a kadra nie ma pomysłu na zagospodarowanie czasu podopiecznym – tłumaczy Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, organizatora obozów rozbudzających pasję. Dobrze opracowany program obozu będzie zawierać szczegółowy wykaz zajęć. Zanim zapiszesz swoją pociechę na obóz, sprawdź dokładnie, co organizator w nim zapewnia.

Zobaczcie także: Kobieta urodziła 18. dzieci i nie mówi "stop"

Zostaw dziecko pod dobrą opieką


Ważną rzeczą przy wyborze obozu jest sprawdzenie kadry, która zajmuje się małymi obozowiczami. Wykwalifikowani wychowawcy zadbają o bezpieczeństwo dziecka, a więc i zapewnią spokój rodzica, gdy jego malec będzie pod dobrymi skrzydłami. Inną ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy organizator zapewnia opiekę medyczną. Lepiej dmuchać na zimne niż panikować, gdy okaże się, że pomoc lekarza jest potrzebna, a nie ma go w najbliższym otoczeniu obozu.

Zabawa z pasją i nauką


Warto, aby program obozu prócz zabawy zapewniał dziecku możliwość realizowania pasji i naukę nowych umiejętności. Codzienne ogniska nie są już szczytem atrakcji. Poszukaj obozu, który oferuje coś nowego, rozwijającego. Obecnie wybór zajęć jest ogromny: od obozów sportowych, przez wyjazdy muzyczne czy komputerowe, po militarne. Najlepiej usiądź  z dzieckiem, zapytaj, co go interesuje i wybierzcie wspólnie. Wyjdź poza schemat: masz córkę, która zamiast lalek woli wspinanie się po drzewach? Może zainteresuje ją obóz dla dziewczynek z elementami survivalu, dzięki któremu rozwinie sprawność ruchową.

Zobaczcie także: Jak nauczyć dziecko ochrony przeciwsłonecznej?

Rzeczywista cena


Promocje zawsze przyciągają oszczędnych klientów, jednak gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo dzieci, argument finansowy oddala się na dalszy plan. Jeśli już decydujesz się dobrze zainwestować, sprawdź, czy wszystkie elementy opisane w programie zawierają się w cenie obozu, czy nie ma gdzieś ukrytych kosztów. To pozwoli zaoszczędzić ci stresu, a dziecko ustrzeże przed zawodem, jeśli dopiero na miejscu miałoby się dowiedzieć, że na dodatkowe aktywności potrzebuje pieniędzy.  

Sprawdź organizatora


Znajdujesz ciekawą ofertę za nieduże pieniądze, okraszoną zdjęciami uśmiechniętych dzieci. Wygląda pięknie, ale zanim zdecydujesz się wysłać dziecko z nieznanym organizatorem, najpierw sprawdź, kim on jest. Branża turystyczna z Polską Izbą Turystyki na czele walczy o dokonanie zmian w przepisach dotyczących organizatorów turystyki dzieci i młodzieży. Celem tych działań jest uregulowanie przepisów, które do tej pory umożliwiały osobom bez zarejestrowanej działalności gospodarczej organizację wycieczek i obozów, co stwarzało zagrożenie, że są to osoby, których wiarygodności, kompetencji czy historii karnej nie można sprawdzić. – W szarej strefie jest wciąż wiele nierzetelnych firm, które, oferując tańsze wyjazdy, bagatelizują kwestie bezpieczeństwa podopiecznych. Szczególnie ostrożnym trzeba być przy wyjazdach organizowanych przez parafie, szkoły czy kluby sportowe. Niech to, że osobiście znamy opiekuna wyjazdu, nie przeważa nad jego brakiem dostosowania się do wymogów bezpieczeństwa – mówi Kuba Marjański.

Zobaczcie także: Kim i Kourtney Kardashian zabrały swoje córeczki na balet

Rzetelnego organizatora znajdziesz w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Obecność firmy na liście członkowskiej Polskiej Izby Turystyki też ma tu niebagatelne znaczenie. O jakości usług świadczonych przez organizatorów wycieczek dla dzieci świadczą certyfikaty, jakie firma posiada i miejsca, jakie zajmuje w branżowych rankingach. Takich wyróżnień nie przyznaje się bez powodu. Przemawiają za nimi lata obecności na rynku i zadowolenie klientów, dlatego  warto sprawdzić, czy organizator takie posiada.

Zobaczcie także:Źródło: MilionKobiet.pl/ Mat. prasowe
Foto: ShutterstockDodał(a): Agnieszka Pulikowska , Środa 17.06.2015 (aktualizacja: 2015-06-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
ja szczerze polecam obóz GIT. wysyłamy tam dzieci już drugi raz i jesteśmy bardzo z mężem zadowoleni. tutaj można zoabczyć - gitwakacje.pl
Dodano: 2015-06-17 10:30:29 Zgłoś nadużycie