Jaka jest najlepsza pora na założenie rodziny?

Czy decyzję o powiększeniu rodziny warto przeciągać w nieskończoność?

zalozenierodziny.jpgJeszcze kilkanaście lat temu założenie rodziny w wieku dwudziestu lat było normą. Dzisiaj gonimy za sukcesem, stawiamy na rozwój osobisty i odkładamy decyzję o ciąży- w końcu zawsze może być lepszy moment. Czy na pewno? Mimo że zegar biologiczny tyka, chcemy jeszcze kupić samochód, walczymy o awans w pracy, większe mieszkanie. Kiedy nadchodzi "ten" moment i co zrobić, aby go nie przegapić?

Oprócz wszystkich czynników zewnętrznych, takich jak dobre warunki finansowe czy wygodne mieszkanie, bardzo ważne jest to, jak czujesz się jako kobieta. Każda z nas prędzej czy później zaczyna marzyć o dziecku. Jeżeli czujesz, że to właśnie teraz jesteś w pełni gotowa, aby zostać mamą, nie wahaj się. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nigdy nie ma odpowiedniego momentu na dziecko. Nigdy nie będziesz czuła pełnej gotowości w sferze finansów czy swojej pozycji zawodowej. Optymalny wiek rozrodczy u kobiety to czas między 20 a 25 rokiem życia. To właśnie wtedy Twój organizm jest gotowy na ciążę i trudy porodu. To także okres największej płodności. Kobiety, które decydują się na poród w tym wieku, mają dużą większą szansę na szybkie powrót do stanu z przed ciąży. To także czas, w którym masz najwięcej siły na wychowanie dziecka, a łączenie macierzyństwa z innymi obowiązkami nie jest tak uciążliwe. Bardzo ważna jest także różnica wieku między mamą a dzieckiem. Dwadzieścia parę lat to norma, która zapewnia doskonałą więź między Tobą i maluszkiem. 

Jednak najlepszy wiek na dziecko to przede wszystkim czas, w którym czujesz się gotowa- również jeśli chodzi o Twój związek. Dziecko sprawi, że będziesz na zawsze połączona z partnerem, dlatego musisz być stuprocentowo pewna swoich uczuć, a Wasz związek musi być stabilny. Kiedy na świecie pojawi się dziecko, nie będziecie mieli aż tyle czasu na pielęgnowanie go.

Po 30. roku życia minimalnie wzrasta ryzyko pojawienia się wad genetycznych u dziecka, a także wystąpienia komplikacji ciąży. Starsze kobiety dużo częściej rodzą dzieci z zespołem Downa, nie mówiąc o ich problemach z samym zajściem w ciążę. 

Jeżeli pragniesz dziecka właśnie teraz i wiesz, że Twój partner będzie najszczęśliwszym tatą na świecie, nie zwlekajcie z podjęciem decyzji. Mimo że narodziny dziecka oznaczają wiele nowych obowiązków i wyrzeczeń, to także jedno z piękniejszych wydarzeń w życiu.

Zdjęcie: iStock

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 05.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×