Jakich potraw wigilijnych nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Sprawdźcie, zanim zasiądziecie za świątecznym stołem.

potrawy-wigilijne-a-karmienie-piersia.jpgKarmisz piersią, ale już cieszysz się na wszystkie słodkości, które znajdziesz na wigilijnym stole? Chciałabyś je zjeść raz-dwa, wciągnąć wszystko jak odkurzacz - karpie, pierniczki, śledzie na sto sposobów, kutię z makiem i kapustę z grzybami? Hola, hola... nie tak szybko! Na pewno słyszałaś o tym, że dieta karmiącej mamy wymaga kilku poświęceń i dietetycznego rygoru. Nie ominie Cię on też w święta, chyba że przez ten czas nie będziesz karmiła dziecka piersią a przygotujesz mu mieszankę sztucznego mleka - tak też można. 

Zobacz także: Czy kobieta, która karmi piersią powinna pić kawę?

Jeśli jednak planujesz przystawiać maleństwo do piersi, zanim zjesz wszystko po kolei, jak leci - przeczytaj ten tekst. Bo chociaż dieta kobiety karmiącej piersią jest bardziej tolerancyjna niż dieta kobiety w ciąży (chyba, że dziecko jest alergikiem i ma alergię pokarmową na wiele produktów - wtedy jest większy problem), to jednak nie wszystko powinnaś jeść bez umiaru. 

Co ważne, jeśli dziecko jest już większe i ma bardziej rozwinięte menu, bo dużo już różnych rzeczy jadłaś i nie stwierdziłaś, żeby dziecko było na coś uczulone - jesteś w lepszej sytuacji. Mamy, których dzieci są jeszcze noworodkami lub nie mają skończonych 3 miesięcy powinny odpuścić sobie wigilijne przysmaki i wybierać potrawy gotowane ze względu na maluszka. 

 Zobacz także: Czy kobieta, która karmi piersią może farbować włosy?

POTRAWY WIGILIJNE A KARMIENIE PIERSIĄ - TAK CZY NIE?

  • BARSZCZ CZERWONY - możesz go pić bez opamiętania, szczególnie jeśli nie jest to barszcz typu instant, z torebki. Buraki są bardzo zdrowe! Dobrze, żeby barszcz nie był zakwaszany octem, tylko sokiem jabłkowym,

  • POTRAWY Z OCTEM - unikaj ich jak ognia,

  • RYBY - smażone i wędzone - nie, ale morskie - pieczone w folii, grillowane, gotowane - tak, 

  • KAPUSTA I BIGOS - lepiej ich unikać, 

  • GRZYBY - lepiej ich unikać, jeśli nie znasz ich pochodzenia. 

  • CIASTA - lepiej unikać tych z kremami i bakaliami (ale migdały, rodzynki i morele są w porządku), z umiarem jeść te z makiem, a do woli ciasta drożdżowe, serniki (jeśli dziecko nie ma uczulenia na mleko). 

Ogólnie zasada jest taka, by w święta zachować umiar i zdrowy rozsądek w jedzeniu i piciu. Nie serwujcie maluszkowi nowych produktów w pakiecie, postarajcie się ograniczyć nowości. Obserwujcie dziecko, czy nie ma żadnej wysypki i nie spina brzuszka. 

Zobacz także: 5 propozycji na zimowe śniadanie


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 22.12.2015 (aktualizacja: 2015-12-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×