Komu przyda się laktator elektryczny? Sprawdź

W wielu przypadkach potrzebne jest dodatkowe wspomaganie laktacji. Sprawdź, kiedy i kto powinien koniecznie zdecydować się na laktator elektryczny.

MK canpolbabies.jpg

Laktator elektryczny to udoskonalony model wersji ręcznej. Powstał z myślą o kobietach, które chcą odciągać pokarm w sposób bardziej efektywny i komfortowy.


Dla kogo laktator elektryczny?

Elektryczny laktator to praktyczny sprzęt, który znajduje się na liście wyprawkowej sporego grona mam. Chociaż w wielu przypadkach wystarczyłby laktator ręczny, często model elektryczny jest niezbędny.


Gdy dziecko urodzi się jako wcześniak

Jeśli noworodek urodzi się jako wcześniak, koniecznością będzie jego dokarmianie – po to, by w dość szybkim tempie zwiększyć jego masę urodzeniową. Zamiast podawać mleko modyfikowane, mama może odciągać pokarm laktatorem. Jako że na początku laktacja jest dość słaba, model elektryczny pozwoli na rozkręcenie produkcji mleka.


Gdy waga noworodka spada poniżej normy

Każdy noworodek po porodzie zmniejsza swoją masę urodzeniową. Jeżeli waga spada poniżej dopuszczalnej normy (tj. 10% masy urodzeniowej), wówczas koniecznością jest dokarmianie malucha. Najlepiej sprawdzi się mleko mamy, dlatego w takiej sytuacji przyda się laktator. Urządzenie pozwoli na szybkie i efektywne odciągnięcie odpowiedniej ilości pokarmu.


Gdy kobieta chce rozkręcić laktację

Produkcja mleka w pierwszych godzinach po porodzie dopiero zaczyna się rozkręcać. Sięgając po elektryczny model laktatora można sobie pomóc – szczególnie, jeśli noworodek niechętnie ssie pierś lub robi to nieefektywnie.


Gdy kobieta chce zapobiec nawałowi pokarmu

Po 2-3 dniach po urodzeniu dziecka dochodzi do zwiększonej produkcji mleka. Aby zapobiec zastojom pokarmu, można nie tylko częściej przystawiać malucha do piersi, ale i wspomóc się elektrycznym laktatorem. Dzięki temu proces odciągania mleka będzie trwał dużo krócej.


Gdy dziecko odmawia ssania piersi

Po laktator w wersji elektrycznej mogą sięgnąć również kobiety, które – z jakichś powodów – nie mogą karmić piersią, a chcą podawać naturalny pokarm. W takiej sytuacji odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym będzie bardziej wydajne, krótsze i mniej pracochłonne.


Gdy kobieta zmaga się z kryzysem laktacyjnym

W okresie laktacji kilkukrotnie dochodzi do tzw. kryzysu laktacyjnego. Jest to moment, w którym produkcja mleka wyraźnie spowalnia – po to, by dostosować się do potrzeb dziecka.
Aby zachować laktację na dotychczasowym poziomie, warto przystawiać niemowlę jak najczęściej. Dobrze jest także odciągać mleko laktatorem – najlepiej między karmieniami. Model elektryczny sprawi, że odciąganie pokarmu będzie efektywniejsze i mniej czasochłonne.

 


Gdy kobieta wraca do pracy w okresie karmienia piersią

Chociaż kobiety mają prawo do 12-miesięcznego urlopu macierzyńskiego (połączonego z urlopem rodzicielskim), niektóre zmuszone są do powrotu do pracy po okresie 6 miesięcy albo nawet i wcześniej. W takiej sytuacji mogą zrezygnować z karmienia piersią na rzecz mleka modyfikowanego albo... nadal podawać dziecku swój pokarm.
W tym drugim przypadku elektryczny laktator okaże się niezbędny. Pozwoli na szybkie i efektywne odciągnięcie sporej ilości mleka – w porównaniu z laktatorem ręcznym.

 


Jaki laktator elektryczny wybrać?

Jeżeli decydujesz się na zakup laktatora elektrycznego, czekają Cię kolejne dylematy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń, które – choć działają podobnie – różnią się szczegółami. W rezultacie jedne są bardziej efektywne od drugich.


Wybierając elektryczny laktator, weź pod uwagę następujące cechy:

regulacja siły ssania – pozwala na ustawienie poziomu ssania zgodnie z własnymi preferencjami; dzięki temu odciąganie pokarmu może być jeszcze bardziej komfortowe;
dwufazowe odciąganie – funkcja ta sprawia, że urządzenie działa w sposób zbliżony do naturalnego rytmu ssania dziecka; dzięki temu odciąganie pokarmu jest efektywniejsze;

cicha praca – to cecha, dzięki której pokarm można odciągać nawet w nocy – bez generowania dużego hałasu.

Niektóre modele posiadają także funkcję pamięci ustawień czy nawet alarmu i zegara. Chociaż ułatwiają one korzystanie z urządzenia, i bez nich można zapewnić sobie efektywne odciąganie pokarmu. Decydując się na zakup laktatora elektrycznego, zwróć również uwagę na dostępność akcesoriów i części zapasowych.


Wybór elektrycznego laktatora wcale nie musi być ograniczony wyżej wymienionymi przypadkami. Na jego zakup może zdecydować się każda kobieta, której zależy na efektywnym, krótszym i bardziej komfortowym odciąganiu pokarmu.

Dodał(a): Izabela Popko , Środa 25.10.2017 (aktualizacja: 2017-10-25)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×