Krew na wagę złota

Coraz częściej słyszysz, że młode mamy decydują się w trakcie porodu pobrać krew pępowinową i ją zamrozić. Wiesz, że ta krew jest źródłem komórek macierzystych, które w przyszłości mogłyby być nieocenionym lekarstwem dla twojego dziecka. Ale to „mogłyby być” spędza ci sen z powiek. Czy warto wydawać kilka tysięcy złotych na depozyt krwi, który, być może, do niczego się nie przyda?

Jeśli twoje dziecko będzie rosło zdrowo i to zdrowie zachowa przez kilkadziesiąt lat, to okaże się, że przechowywałaś krew niepotrzebnie. (Całe szczęście, prawda!?). Ale krew pępowinowa może się przydać, jeśli dziecko lub po latach dorosły poważnie zachoruje na jedną z ciężkich chorób, np. na ostrą lub przewlekłą białaczkę (różnego typu), inne typy złośliwych nowotworów, wrodzone zaburzenia układu odpornościowego. Oczywiście takie prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale jest. 


Krew na wagę złota


Dlatego niektórzy rodzice, szczególnie ci, w których rodzinach występowały w przeszłości poważne choroby, decydują się na zamrożenie krwi pępowinowej swojego dziecka i przechowywanie jej w bankach krwi. Na wszelki wypadek.

Dlaczego komórki macierzyste są takie ważne?


Bo posiadają zdolność odnawiania się i różnicowania. Z nich rozwijają się kości, nerwy, mięśnie, skóra, organy i komórki krwi.


Dlaczego komórki macierzyste z krwi pępowinowej są tak cenne?


Im starsze komórki macierzyste, tym ich zdolność do przekształcania się jest mniejsza. Dlatego „nowiutkie” komórki z krwi pępowinowej są szczególne. Jeśli prze- szczepi się je osobie chorej, błyskawicznie się namnażają. A jeśli jest to przeszczep komórek z własnej krwi pępowinowej, zapewniona jest pełna zgodność tkankowa, co może zapobiec odrzuceniu przez organizm komórek jako obcych.


Kiedy pobiera się tę cenną krew?


W momencie porodu, ale jeszcze przed urodzeniem łożyska. Jest to ta część krwi płodu, która pozostaje w naczyniach pępowiny oraz w naczyniach łożyska po odcięciu pępowiny.To całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i bezpieczny zabieg.


W jakim banku zdeponować krew?


W banku krwi pępowinowej–publicznym lub komercyjnym. W banku publicznym krew jest przechowywana nieodpłatnie i powszechnie dostępna dla potrzebujących (państwo decyduje, kto i jak użyje krwi dziecka). Banki komercyjne za swoje usługi biorą pieniądze, ale krew jest wyłączną własnością dziecka.


Czy może ona pomóc tylko dziecku, od którego została pobrana?


Jemu, jego rodzeństwu, a nawet obcej osobie, jeśli badania potwierdzą zgodność tkankową. Do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności wszelkie decyzje odnośnie wykorzystania komórek macierzystych podejmują jego prawni opiekunowie.


Ile kosztuje przechowywanie krwi?


Za pobranie zapłacisz ok. 2500zł, a opłata roczna za przechowywanie – ok. 4000zł. Niektóre banki rozkładają opłaty na raty.

KOMÓRKI MACIERZYSTE W MEDYCYNIE PRZYSZŁOŚCI


Naukowcy twierdzą, że komórki macierzyste w przyszłości pomogą wielu chorym. Ostatnie  doniesienia naukowe mówią, że komórki macierzyste najprawdopodobniej będzie można  wykorzystać do odtworzenia zniszczonej tkanki mięśniowej (np. po zawale serca), komórek  nerwowych (w chorobie Parkinsona) lub w leczeniu cukrzycy. Trwają także liczne badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych do laboratoryjnego wytworzenia dowolnych  komórek ludzkiego organizmu, np. kości lub mięśni. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie  narządów zamiennych. Na razie jednak większość badań jest w fazie eksperymentów.

KREW URATOWAŁA ŻYCIE


W Polsce dotychczas wykonano kilkanaście przeszczepów krwi pępowinowej (na świecie ok. 9 tys.), z czego kilka u dzieci. Wiosną tego roku życie chorej na białaczkę 5-letniej Wiktorii uratował przeprowadzony w Bydgoszczy przeszczep krwi pępowinowej jej nowo narodzonej siostry. Krew ta była pobrana i przechowywana w Polskim Banku Komórek Macierzystych SA. „Na obecną chwilę Wiktoria czuje się dobrze” – mówi dr Styczyński z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii z Oddziałem Przeszczepiania Szpiku Kostnego dla Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego.

Tekst: Dorota Mirska-Królikowska
Dodał(a): Redakcja , Wtorek 22.02.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
agarendak
niedlugo komorki macierzyste pobierane w Polsce bedzie mozna przechowywac w szwajcarskim banku Salve www.salveo.com , ceny na Polske podobno tez maja byc konkurencyjne bo dysponuja najnowsza linia technologoczna do separacji komorek.
Dodano: 2012-04-30 18:24:51 Zgłoś nadużycie
paula2509
trzeba to zapamietać bo to bardzo ciekawe:)
Dodano: 2011-10-10 17:37:11 Zgłoś nadużycie
marchewka
Ja jednak wolę wierzyć w naukę niż w modlitwy. I myślę, że ten serwis nie jest po to, żeby innych nawracać, więc mógłbyś sobie odpuścic tego typu komentarze.
Dodano: 2011-07-08 13:56:32 Zgłoś nadużycie
damianultras
Bardzo dobrze że mamy tak nowoczesną technikę w zakresie ratowania życia. Jednak uważam, że należy pamiętać że dla Boga nie ma nic niemożliwego i dlatego warto modlić się już na przyszłość o zdrowie.
Dodano: 2011-06-30 01:38:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×