Bądź dobrym rodzicem

Ostatnio przeprowadzone badania przez Rzecznika Praw Dziecka i Fundacji Kidprotect.pl, organizatorów programu "Mądrzy rodzice", dotyczące kompetencji wychowawczych rodziców pokazują, że jest wiele w tym zakresie do zrobienia. Jak dzisiaj my rodzice możemy poszerzać swoją wiedzę i umiejętności wychowawcze?

Bądź dobrym rodzicem

Jak i gdzie mogę się tego nauczyć?

Rodzice małych dzieci korzystają z rad i podpowiedzi swoich rodziców czy znajomych, którzy też mają dzieci. Korzystają z książek czy forów internetowych, na których mogą wymienić się opiniami czy poznać zdanie specjalisty. Jednak jedną z najefektywniejszych form pogłębiania wiedzy rodziców są warsztaty rozwijania umiejętności wychowawczych. Dają one bowiem możliwość interakcji ze specjalistą i wymiany opinii z innymi rodzicami.

Powstało wiele miejsc, w których prowadzone są zajęcia dla rodziców. Podczas nich specjaliści z różnych dziedzin pomagają rodzicom - np.: położne uczą pielęgnacji noworodków, dietetycy - sposobów wprowadzania pokarmów. Niezwykle przydatne i wartościowe są także warsztaty pogłębiające wiedzę psychologiczną, dzięki którym rodzice nabywają umiejętności służące radzeniu sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych, a co ważniejsze – nierzadko uczą zapobiegania lub zmniejszania nasilenia złych zachowań u dzieci.

Gdzie szukać takich miejsc? Sprawdź gdzie w twojej okolicy znajdują się Kluby Mam, Kluby Malucha czy Akademie Rozwoju i Zabawy i sprawdź tam. W takich miejscach dużo się dzieje i oprócz zajęć dla dzieci są też zajęcia dla rodziców. W internecie też na pewno znajdzie się dużo informacji na temat warsztatów dla rodziców.

Do czego może prowadzić nasze nie właściwe postępowanie

Dzięki wiedzy zdobytej na warsztatach możemy dowiedzieć się czy popełniamy jakieś błędy, czy nasze postępowanie jest właściwe, a jeśli nie, to jak je zmienić. To bardzo ważne, ponieważ osobowość naszego dziecka kształtuje się od najmłodszych lat, a nasze błędy mogą wpłynąć na jego dorosłe życie. Żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko wyrosło na maminsynka czy nerwową, bezkompromisową osobę, z którą nikt nie będzie lubił rozmawiać. Lęki naszych dzieci też możemy rozkręcać my-rodzice. Dlatego w wychowaniu nie może być miejsca na przypadkowe działanie.


Niewłaściwe postępowanie rodziców może prowadzić do dalekosiężnych zmian w stanie emocjonalnym dziecka. Np. poprzez porównywanie dziecka z innymi dziećmi możemy doprowadzić do zmniejszenia się jego samooceny, a to powodować może zachowania agresywne czy przeciwnie – spowoduje nieśmiałość. Dlatego tak istotne jest, aby do rodzicielstwa dobrze się przygotować i postępować świadomie. Niektórzy rodzice myślą, że zupełnie bezstresowe wychowanie jest dla dziecka dobre, jednak ustalenie z dzieckiem reguł według których postępujemy oraz ustalenie granic specjaliści nazywają sposobem na okazywanie dziecku miłości ponieważ postępując w ten sposób organizujemy mu świat, a nie pozwalamy mu żyć w chaosie.

Jaką wiedzę można zdobywać czy poszerzać na warsztatach

Tematyka warsztatów jest bardzo różnorodna, tak jak i problemy rodziców. Warsztaty mogą dotyczyć problematyki rozstania z mamą, gdy ta musi wrócić do pracy lub tego jak poradzić sobie gdy dziecko ma pójść do przedszkola. Specjaliści pomagają rodzicom doskonalić umiejętności komunikacyjne aby nie popełniać błędów rozmawiając z dzieckiem, uczą jak ważne jest stawianie granic oraz rozwijanie inteligencji emocjonalnej.

Wiedza jaka rodzicom może się przydać może dotyczyć też takich trudnych momentów w życiu dziecka i rodzica gdy pojawia się rodzeństwo, czy rozpoczyna się trening nocnikowy. Są to trudne momenty i gdy rodzic będzie niewłaściwie postępował może doprowadzić do tworzenia się sytuacji konfliktowych czy narastania negatywnych emocji. W przypadku sytuacji, w której pojawia się rodzeństwo może to doprowadzić do rywalizacji i zazdrości, natomiast gdy trening nocniczkowy został źle przeprowadzony może spowodować to blokady psychologiczne u dziecka, które w skrajnych przypadkach mogą wymagać interwencji lekarza.

Dobrze jest wiedzieć jak działać, aby nie doprowadzić do takich sytuacji. Gdy miały już one miejsce dobrze dowiedzieć się co robiliśmy źle, po to by w przyszłości się one nie powtórzyły.

 Warto korzystać z wiedzy doświadczonych specjalistów, z którymi można na miejscu porozmawiać, zadać pytania i rozwiać wątpliwości. Oglądając w telewizji program Superniani i obserwując jej metody, nie mamy okazji do wymiany zdań. Gdy rodzic wie, jak postępować, ma większą satysfakcje widząc efekty swoich działań. A wszyscy lubią jak im coś dobrze wychodzi.

Należy również pamiętać, że jeśli mamy już doświadczenia rodzicielskie i pojawia się kolejne dziecko to nie powinniśmy zaprzestać nauki. Każde dziecko jest inne i wymaga innego podejścia i sposobu wychowania.

Bądźmy świadomymi rodzicami!Tekst: Marta Cholewińska-Dacka

Źródło:
Bądź dobrym rodzicem


Dodał(a): Magdalena Milewska , Poniedziałek 14.11.2011 (aktualizacja: 2011-11-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×