Najlepszy posag twojego dziecka

W co inwestować, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość? W jego zdrowie! Ale nie chodzi wcale o drogie pakiety medyczne. Twój maluch może uniknąć wielu dolegliwości, jeśli już teraz zadbasz o jego styl życia.

Najlepszy posag twojego dziecka

Pasta i szczoteczka od pierwszego ząbka

Dlaczego to takie ważne? Bo maluchy, u których pojawią się problemy z próchnicą przed trzecim rokiem życia, mają znacznie słabsze zęby jako nastolatki.

1. Już kiedy pokaże się pierwszy ząbek, czyść go szczoteczką i pastą z fluorem, który wzmacnia szkliwo. Kupuj pastę o zawartości fluoru 1000 ppm (informacja na tubce).

2. Wybierz się z malcem na pierwszą wizytę profilaktyczną do stomatologa pół roku po tym, jak wyrżną się pierwsze ząbki, i odwiedzajcie jego gabinet przynajmniej raz w roku.

3. Gdy zauważysz białą lub ciemną plamkę na ząbku, idź z dzieckiem do dentysty. Próchnicę w mleczakach trzeba leczyć jak najszybciej, aby uniknąć uszkodzenia zawiązków zębów stałych.

Mocne nogi i stopy

Już od pierwszych kroków malucha dbaj o to, by w przyszłości nie miał problemów ze stawami biodrowymi czy płaskostopiem.

1. Nie kupuj chodzika i nie zachęcaj malca zbyt wcześnie do chodzenia. Sam postawi pierwsze kroki, gdy jego układ mięśniowo-szkieletowy będzie na to gotów.

2. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, patrz, jak stawia stopy – jeśli utyka na jedną nóżkę albo podwija palce do wewnątrz, poproś o radę specjalistę.

3. Kupuj wygodne buty. Stopa powinna mieć przed dużym palcem 1 cm luzu, podeszwy muszą być elastyczne i nieślizgające się, zapiętki – sztywne, cholewki – niezbyt wysokie (aby nie krępować ruchów w kostce), a noski – szerokie (aby swobodnie zginać palce). Wybieraj buty z oddychającego tworzywa – inaczej stopa się poci, co może powodować grzybicę.

Mniej infekcji i hałasu to dobry słuch

Noworodki mają obowiązkowo badany słuch zaraz po urodzeniu. Potem – przy okazji badań bilansowych. Ale w okresie
przedszkolnym i szkolnym u dzieci mogą pojawić się problemy ze słuchem, które rodzice nie zawsze zauważają. Dlatego:

- regularnie kontroluj słuch dziecka, jeśli w waszej rodzinie występowały wady słuchu albo w ciąży chorowałaś na chorobę zakaźną;

- po każdej infekcji górnych dróg oddechowych zwracaj uwagę, czy malec nie słyszy gorzej; 

- pamiętaj, że każdy ból czy wyciek z ucha wymaga natychmiastowej konsultacji lekarza;

- idź do laryngologa, gdy malec mówi głośno w cichym otoczeniu albo gdy prosi, żebyś powtarzała to, co powiedziałaś;

- nie pozwalaj dziecku słuchać głośnej muzyki przez słuchawki. Dźwięk dociera wówczas z dużą siłą bezpośrednio do ucha i może je uszkodzić. Lepiej słuchać muzyki przez głośniki – dźwięk jest wtedy rozproszony;

- pozwalaj dziecku odpocząć po lekcjach w ciszy, bo w szkołach poziom hałasu jest wysoki.


Dodał(a): Ola Rostkowska , Poniedziałek 29.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×