O czym marzy twoje dziecko

Z badań socjologów wynika, że dzieci coraz wcześniej przestają wierzyć w Świętego Mikołaja. Już rezolutny czterolatek domyśla się, że pod choinkę dostanie grę komputerową, którą tata kupił na Allegro. A tymczasem świat bez Mikołaja, to świat bez marzeń. A koniec marzeń, to koniec dzieciństwa.

O czym marzy twoje dziecko

Czy wiesz, mamo, o czym marzy twoje dziecko? Czy potrafisz wymienić chociaż jedno jego marzenie? Jesteś pewna, że twój synek marzy o czerwonym samochodziku – głównym bohaterze filmu "Auta", który zobaczył w telewizyjnej reklamie, a córeczka o różowej baletowej spódniczce, takiej samej, jak ma Kasia, jej najlepsza przyjaciółka. A tymczasem dziecięce marzenia wcale nie są tak proste, jakby się mogło wydawać. Bywa, że są bardziej skomplikowane niż dorosłych. I nie zawsze chodzi o nową zabawkę czy ubranie. Dzieciaki marzą o gwiazdce z nieba, wielkim worku pełnym skarbów, jak najszybszym byciu dorosłym albo pozostaniu na zawsze małym. Marzenia dzieci są kolorowe i pełne wiary w to, że "na pewno kiedyś się uda". Ty, mamo, jeśli spróbujesz choć trochę oswoić świat dziecięcej wyobraźni, w której wszystko zdarzyć się może, poznasz, kim naprawdę jest twoja pociecha.

Gdzie powstają marzenia?

W krainie fantazji. Ich źródłem jest otaczająca rzeczywistość, czasami trochę przerażająca i nie do końca zrozumiała, bajki i... telewizyjne reklamy. Ale z marzeniami jest trochę tak jak z modą. Jedne mijają z upływem czasu, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Ale są też takie, które pozostają na zawsze. I jedne, i drugie są ważne, bo dzięki nim twoje dziecko się rozwija. Przedszkolak żyje między fantazją a światem realnym. Jego marzenia są często niemożliwe do spełnienia, ale to nie przeszkadza mu wierzyć, że np. jest królewiczem lub wyścigowym samochodem. Większość jego zabaw wywodzi się z krainy "nibylandii". Kij od szczotki w rękach małego czarodzieja zmienia się w rumaka, a krzesło w bolida Formuły 1. Tak dziecko oswaja lęki, sprawdza swoje możliwości, kontaktuje się ze swoimi ukrytymi potrzebami. Marzenia dzieci szkolnych, zwłaszcza w pierwszych latach nauki, najczęściej są związane z ich przystosowaniem społecznym. Z badań amerykańskich psychologów wynika, że dzieci, które łatwo się adaptują, w swoich marzeniach są odważne i podziwiane.

Górą wyobraźnia

U dzieci, dla których szkoła, nauczyciele to stresujące doświadczenia, dominują marzenia o cierpiącym bohaterze. Ale nawet te ponure fantazje mają optymistyczne zakończenie, bo dzięki marzeniom świat staje się bardziej przyjazny. W tym czasie pojawiają się też marzenia egzystencjalne: żeby nie było wojny, chorób, śmierci. Dzieci w tym wieku zwykle bez problemu odróżniają fikcję od rzeczywistości, ale kraina wyobraźni nadal pozostaje miejscem, które daje im siłę. Wiele fantazji nastolatków ma charakter erotyczny, co oznacza: "Dorosłym wstęp wzbroniony". Chyba że mama trafi na wiersz czy pamiętnik. Co wtedy? "Z marzeń chleba mieć nie będziesz" – to najczęstsze reakcje dorosłych. A tymczasem od marzeń wszystko się zaczyna. Gdyby Bell nie uwierzył w swoje marzenia, nie byłoby telefonu. Bez marzeń Edisona – żarówki.


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Poniedziałek 08.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×