Plecaki szkolne i piórniki - sprawdź, czy wiesz na co zwracać uwagę przy ich kupowaniu

Niegdyś żartobliwie mawiano, że uczeń bez dwói to jak żołnierz bez karabinu. Parafrazując to dawne powiedzenie, można stwierdzić, że uczeń bez plecaka szkolnego i piórnika, to jak żołnierz bez amunicji. Dobry plecak i piórnik to nie kaprys - to wygoda, która znacznie ułatwia naukę.

Plecaki szkolne


Plecak szkolny to nie byle jaki plecak. Musi udźwignąć naprawdę duży ciężar. I chociaż lekarze ortopedzi grzmią od lat, iż waga plecaka z wyposażeniem nie może przekraczać 10% masy ciała ucznia, to rzadko udaje się tę normę zachować. Co prawda w każdej lub prawie każdej szkole, powinny być szafki, w których uczniowie mogą zostawiać książki i zeszyty, których nie potrzebują w domu, jednak to nie rozwiązuje problemu. Konieczność odrabiania pracy domowych sprawia, że rzadko udaje się cokolwiek w takiej szafce zostawić. Dlatego wybierając plecak dla ucznia, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

- Szerokość szelek. Szelki powinny być szerokie i miękkie, tak by nie wżynały się w ramiona, nawet gdy plecak jest wyładowany po brzegi.

- Miękki i gruby tył. Wzmocnione „plecy” plecaka to kwestia wygody. Da się żyć i bez tego, ale kant książki wbijający się w plecy to nie jest to, co uczniowie lubią najbardziej.

- Ilość kieszeni. Wrzucenie wszystkiego, co potrzebne do szkoły „do jednego wora” to nie najlepszy pomysł. Znalezienie zeszytu i książki może zajmować zbyt dużo czasu, poza tym istnieje ryzyko zniszczenia podręczników i zeszytów. Uczniowie, szczególnie w młodszych klasach szkół podstawowych, o wiele lepiej radzą sobie, gdy mogą włożyć w oddzielne kieszenie książki, zeszyty, piórnik i drugie śniadanie.

- Jakość suwaków. Co prawda trudno to ocenić na pierwszy rzut oka, ale już kilkukrotne wypróbowanie powinno dać jakiś pogląd na sprawę. Jeśli suwak nie działa płynnie, raczej nie ma co liczyć, że z czasem się wyrobi. Bardziej prawdopodobne jest, że nie przetrwa jednego roku szkolnego.

- Kółka. Niektóre plecaki, np. www.emag.pl/coolpack-plecak-na-kolkach-rapid na wzór walizek podróżnych mają wbudowane kółka i rączkę. Taki plecak można ciągnąć za sobą lub pchać przed sobą. W ten sposób kręgosłup będzie odciążony.

Piórniki


Nazwa „Piórnik” pochodzi najprawdopodobniej z czasów pisania piórem. Pióro odeszło do lamusa, ale nazwa została. Dziś pisanie piórem należy do rzadkości, jest niepraktyczne nie tylko ze względu na możliwość postawienia kleksa. Piórem pisze się wolniej niż długopisem. Co w takim razie noszą dziś uczniowie w piórnikach? Prawidłowa odpowiedź brzmi: wszystko, co ma nieduże rozmiary, nawet nielegalne ściągi. Oprócz tego w piórnikach znajdziemy:

- długopisy

- ołówki

- gumki

- linijki, ekierki i kątomierze

- cyrkiel

- flamastry.

Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych noszą także:

- kredki ołówkowe

- kredki świecowe

- pędzelki

- nożyczki

- klej

- temperówkę.

Łatwo zauważyć, że im młodsze dziecko, tym więcej nosi w piórniku. Dlatego piórniki dla najmłodszych powinny mieć możliwość stabilnego ułożenia poszczególnych akcesoriów tak, by łatwo było szybko wyjąć to, co najważniejsze. Duże znaczenie ma także możliwość utrzymania porządku w piórniku. Dla pierwszoklasistów i troszkę starszych dzieci dobrze sprawdzają się piórniki-organizery – duże, dwustronne piórniki zamykane na suwaki, wyposażone w gumki, które utrzymają na miejscu całe wyposażenie. Tego rodzaju piórniki charakteryzują się także ciekawym wzornictwem i wyraźnym rozróżnieniem na piórniki dla dziewczynek i dla chłopców.

Starsi uczniowie, którzy nie noszą tak dużo rzeczy i szybciej radzą sobie w wyjmowaniem tego, co potrzebne, częściej wybierają piórniki w kształcie tuby zamykane na suwak. Nie są one bardzo pojemne, ale mieści się w nich wszystko, co potrzebne. Taki piórnik zajmuje mniej cennego miejsca w plecaku.

Jak kupować akcesoria szkolne w trakcie roku szkolnego?


Pod koniec wakacji większość sklepów oferuje możliwość całkowitego skompletowania wyprawki szkolnej, kusząc przy tym promocyjnymi cenami. Tornistry, plecaki szkolne, piórniki, zeszyty i wszystkie niezbędne artykuły można kupić w jednym miejscu za całkiem rozsądną cenę. W trakcie trwania roku szkolnego nie jest już tak łatwo. Przybory szkolne można kupić w każdym sklepie papierniczym, ale trzeba liczyć się z wyższą niż dyskontowa ceną. Jeśli nie zrobimy zapasów długopisów, zeszytów, kredek, farb i wszystkiego, czego dzieci potrzebują, ratunkiem może być internet. W sytuacji, gdy do wymiany jest tornister lub plecak szkolny, internet jest przysłowiową ostatnią deską ratunku. Sklepy internetowe przez cały rok oferują asortyment w stałej cenie. Wyjątkiem są wyprzedaże, kiedy to potrzebną rzecz można kupić dużo taniej.

Dodał(a): Izabela Popko , Wtorek 07.11.2017 (aktualizacja: 2017-11-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Kama123
Plecak plecakiem, ale to nic nie zmieni... Książki ciężkie, a potem plecy chore
Dodano: 2018-06-28 10:44:26 Zgłoś nadużycie
Anonim
маврпаап
Dodano: 2018-05-30 14:46:37 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×