Ratunku, spadłam z płotu

Dziecko krzyczy, płacze, a ty podejrzewasz najgorsze... Postaraj się spokojnie ocenić sytuację. Malec wywrócił się na kamieniach i boli go ręka? Zapewne tylko ją sobie potłukł. Wystarczy chłodny kompres i gorący całus. Ale nie lekceważ nawet drobnego zranienia.

Ratunku, spadłam z płotu

Większość dziecięcych stłuczek jest niegroźna, ale niektóre mogą okazać się niebezpieczne...

Guzy, siniaki, skaleczenia

Przytrzaśnięte palce

Włóż rękę dziecka na kilka minut do chłodnej wody, a jeśli pojawił się siniak, przyłóż kompres z altacetu. Kiedy ból ustąpi, wetrzyj w siniak maść z arniki – krwiak szybciej się wchłonie. Jeżeli malec narzeka na silny ból, nie może poruszać palcem lub palcami, rączka puchnie, sinieje, mogło dojść do złamania. Postaraj się unieruchomić obolałą dłoń za pomocą twardego i długie-go przedmiotu (np. zwiniętej w rulon gazety, na którą położysz rączkę dziecka i owiniesz bandażem) i jedźcie do chirurga.

Maluch nabił sobie guza

Do bolącego miejsca przyłóż chłodny kompres (np. gazę nasączoną zimną wodą, owiniętą w serwetkę kostkę lodu). Jeśli po chwili przestanie płakać, wszystko jest w porządku. Ale jeśli nie możesz go utulić, dziecko skarży się na ból głowy, staje się senne, wymiotuje, traci przytomność, wezwij pogotowie lub sama zabierz je do szpitala. Mogą to być objawy świadczące o wstrząśnieniu mózgu.

Upadek z dużej wysokości

Gdy dziecko spadnie ze schodów, z tarasu, z drzewa, to już nie jest błahy wypadek. Skarży się na ból pleców, nie jest w stanie się pod-nieść, nie może poruszać rękoma lub nogami? Powinnaś podejrzewać uraz kręgosłupa. Nie sadzaj dziecka, nie przenoś go. Postaraj się unieruchomić mu głowę i natychmiast wezwij pogotowie.

Skaleczenia

Zwykle drobne skaleczenia nie są groźne, wystarczy przepłukać ranę bieżącą wodą i zdezynfekować wodą utlenioną. Ale jeśli rana jest spora i silnie krwawi, przyłóż do niej jałowy opatrunek, uciśnij i zawieź dziecko na pogotowie. Może trzeba będzie założyć szwy. Jeśli malec skaleczy się na podwórku starym gwoździem, obetrze skórę w miejscu, gdzie przebywają zwierzęta, albo rana jest zabrudzona ziemią, idźcie do lekarza. Do rany mogły dostać się bakterie lub wirusy obecne w odchodach zwierząt. Weź książeczkę zdrowia dziecka z datą szczepień przeciw tężcowi. Lekarz zadecyduje, czy trzeba będzie podać anatoksynę tężcową.

Gdy maluch zrani się  patykiem w oko

Przykryj oko opatrunkiem (może być chusteczka). Przytrzymaj opatrunek, ale nie uciskaj  i jedź do lekarza.

Użądlenia i pogryzienia

Dziecko zostało użądlone przez:
✘ OSĘ lub PSZCZOŁĘ – zdrap żądło paznokciem (nie chwytaj go paznokciami ani pęsetą, bo możesz wprowadzić pod skórę jad). Podaj lek przeciwalergiczny, np. Zyrtec, Claritine  i przyłóż zimny kompres;
✘ KOMARA – posmaruj bąble maścią łagodzącą swędzenie.

Gdy malucha ukłuje:
✘ KLESZCZ – chwyć go pęsetą i wy-ciągnij zdecydowanym, obrotowym ruchem. Zdezynfekuj ranę i obserwuj ją. Jeżeli wokół tworzy się czerwona, owalna plama i powiększa się z dnia na dzień, zaprowadź dziecko do lekarza. Jeśli zlekceważysz te objawy,  po jakimś czasie (nawet po 3 mies.) mogą pojawić się bóle głowy, katar i gorączka. Może to być borelioza – groźna choroba przenoszona przez kleszcze.
UWAGA! Jeśli dziecko jest uczulone na jad owadów albo zostało ugryzione w wargę, szyję, język lub gardło daj mu do ssania kostkę lodu i jedź do szpitala. Reakcja alergiczna na jad bywa tak silna, że dziecko może się udusić!


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Środa 13.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×