Rodzić razem, czy osobno?

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a może już cieszysz się tym stanem od kilku miesięcy? Z pewnością przez Twoją głowę przebiegła myśl dotycząca porodu. Rodzić razem, czy osobno? Plusy i minusy wspólnego porodu znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Rodzić razem, czy osobno?

Rodzić razem, czy osobno?


Na pytanie, czy rodzić razem, czy osobno tak naprawdę powinnaś odpowiedzieć sobie sama. Nikt za Ciebie nie podejmie tej decyzji. Osobą, z którą powinnaś skonsultować swoją decyzję powinien być Twój partner. Nie myśl o tym, czy to jest modne, tylko czy to jest dla Was dobre.

Poród rodzinny to zjawisko stosunkowo nowe, a skoro nowe to lekko kontrowersyjne. Jednak przyjęło się ono u nas bardzo dobrze i coraz więcej par decyduje się na wspólny poród. Jakie są argumenty za, a jakie przeciw wspólnemu porodowi? Przeczytaj!

ZA
Poród to szczególny moment. Gdy w tej szczególnej  chwili  jesteśmy razem ze swoim partnerem, tworzy się między nami ogromna więź. Jesteśmy razem przy narodzinach naszego dziecka, owocu naszej miłości. Często mówi się o magii chwili, momencie szczególnego zjednoczenia, współuczestnictwa w cudzie narodzin. Wzruszenie i szczęście związane z przyjściem na świat dziecka jest ogromne.

Dla wielu kobiet obecność partnera w pobliżu daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju, napawa dodatkową energią. Wspierający i kochający nas partner potrafi skutecznie podnieść na duchu i pomóc przetrzymać bądź co bądź bolesne dla nas chwile. Jeśli chodzi o samych mężczyzn i ich odczucia z porodu, to psychologowie twierdzą, iż mężczyźni widzący kobietę dającą nowe życie, choć częściowo są w stanie się z nią utożsamić, bardziej pokochać ją oraz maleństwo, które stało się rzeczywistością. Gra warta świeczki, prawda?

Rodzić razem, czy osobno?

Rodzić razem, czy osobno?


PRZECIW

O ile kobieta zarówno psychicznie jak i fizycznie jest przygotowana do porodu, tak mężczyzna obcujący z najjaskrawiej wyeksponowaną fizycznością może doznać szoku, którego następstwa wcale nie będą pozytywne. Poród dla kobiety to nie spacerek po parku, ale dość ekstremalne przeżycie. Kobieta krzyczy, cierpi i boi się. Krew leje się strumieniami, tak więc widok nie należy do najprzyjemniejszych.

Odczuwany ból, może wywoływać u kobiety lawinę negatywnych emocji, które może wyładować na partnerze. Lekarze seksuolodzy twierdzą, iż poród - gdy to rodzącej przygląda się jej partner -  odziera kobietę z tajemniczości, zmysłowości i kobiecości, czyli z tych cech, które są dla mężczyzny atrakcyjne i pociągające w partnerce. Zdarza się, iż mężczyźni obecni przy porodzie, przestają fizycznie pożądać matek swoich dzieci, nie przestając ich jednocześnie kochać. Ryzyko jest spore.

Pytanie razem, czy osobno pozostaje więc bez odpowiedzi. Decyzja należy do Was. Trzeba ją bardzo dobrze przemyśleć i skonfrontować z własnym charakterem, lękami, fobiami i przekonaniami. Jedno jest pewne - nie można za wszelką cenę zmuszać naszego partnera do tego, aby był przy porodzie. On też ma swoje uczucia i może po prostu czuć się na to kompletnie niegotowy, co nie oznacza, że Cię nie kocha. Nie zapominaj o tym!


Źródło: MilionKobiet.pl
Foto: Thinkstock

Dodał(a): Agnieszka Podgórska , Środa 20.11.2013 (aktualizacja: 2013-11-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×