Rodzicielstwo na miarę przyszłości

Jesteśmy rodzicami. Tak jak Ty, staramy się co dnia pomagać naszym dzieciom w pokonywaniu nowych wyzwań, w doświadczaniu świata, w stawaniu się Dobrymi Ludźmi. Choć przed narodzeniem dzieci braliśmy udział w kilkutygodniowej szkole rodzenia, przygotowała ona nas do wydarzenia-porodu, który trwał nie więcej niż kilka-kilkanaście godzin. Pielęgnacji maluszka też nauczyliśmy się w miarę sprawnie i nigdy otarte pupy czy ubrane na lewą stronę śpioszki nie urosły do rangi problemu…

Rodzicielstwo na miarę przyszłości

Rodzicielstwo  przyszłości

 


O ile jednak karmienie czy ubieranie dziecka jest zadaniem w miarę "technicznym", o tyle radzenie sobie z 2-3 latkiem jest już nie lada wyzwaniem intelektualnym czy emocjonalnym. Potem jest tylko trudniej… Jak poradzić sobie z histeriami dziecka w sklepie, czy agresją okazywaną innym dzieciom?  Jak sprawić, by nasz energiczny maluch choć na chwilę chciał usiąść i czymś się sam zająć?  Jak go wesprzeć, gdy jest wstydliwy i boi się innych osób?

 Gdzie szukać rozwiązań w takich sytuacjach? Skąd ja-rodzic mam wiedzieć jak w danej sytuacji jest najlepiej zareagować i czy to co robię instynktownie, jest na pewno właściwe?  Gdy nasze dzieci rosły - wyzwania wychowawcze stawały się coraz większe. Nie pomagały fora, porady babć i ciotek. Sterty przeczytanych książek nierzadko inspirowały do głębszych poszukiwań i drążenia tematu.  Teraz szukamy pomysłów i sposobów, by dalej się rozwijać jako rodzice i zgłębiać esencję rodzicielstwa, a dzięki temu najlepiej wspierać nasze pociechy. A bycie rodzicem to nie lada wyzwanie – wiemy o tym doskonale z praktyki.

Ty też na pewno starasz się wychowywać swoje dziecko jak najlepiej potrafisz. A jednak, jeśli tak jak my, masz czasem chwile wahania i szukasz sposobu, by w kontaktach z dzieckiem zachowywać się inaczej niż to bywało dotychczas, zachęcamy Cię do spojrzenia na swoje dziecko pod kątem:


• "Jakim chcę, by moje dziecko było człowiekiem w przyszłości?"
• "Jakimi wartościami chcę, by kierowało się w życiu?".


Gdy na wiele zachowań naszych dzieci popatrzymy przez pryzmat przyszłego ich życia, ich szczęścia, odwagi do działania i podejmowania nowych wyzwań, pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi, wówczas pojawiają się kolejne pytania:

•  "Co już teraz robię, by w dorosłym życiu moje dziecko było np. pewne siebie, kreatywne, samodzielne?"
•  "Czego chcę robić więcej lub inaczej, by wesprzeć już teraz moje dziecko, aby w przyszłości mogło być  spełnionym dorosłym?"

Czasem chwila refleksji i określenie, w którym kierunku chcemy, by poszedł rozwój naszego dziecka pomaga w radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego i zobaczeniu np. w buncie dwulatka "pięknego" przykładu ćwiczenia asertywności już od najmłodszych lat?

Tekst: Joanna Berendt

ŹródłoRodzicielstwo na miarę przyszłości
Dodał(a): Magdalena Milewska , Poniedziałek 02.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×