Rodzynki dla dzieci - wszystko, co powinna wiedzieć każda mama

Kilka słów o ciemnej stronie tych pysznych suszonych owoców.

rodzynki-dla-dzieci.jpgCzy można dziecku dać rodzynki? Zastanawiałaś się kiedyś nad tym? Wydawałoby się, że w tych sudzonych małych bubkach nie ma nic złego, tymczasem stomatolodzy ostatnio zasiali w rodzicach pewne ziarnko niepokoju - czy rodzynki rzeczywiście są takie dobre, jak się powszechnie uważa? I wcale nie chodzi o smak, bo to przecież słodycz sama w sobie. 

 Zobacz także: Czy warto przekłuwać uszy małym dzieciom?

Okazuje się, że rodzynki i inne suszone owoce są częstą przyczyną próchnicy u dzieci. W małej paczce rodzynek znajduje się aż 8 łyżeczek cukru, podczas gdy zalecenia są takie, by dzieci w wieku od 4 do 6 lat nie zjadały dziennie więcej niż 5 takich łyżeczek cukru, a dzieci powyżej 6 lat - nie więcej niż 6 łyżeczek. Rodzynki są winowajcami próchnicy nie tylko przez tak dużą zawartość słodziwa, lecz także przez swoją konsystencję. Rodzynki kleją się do zębów, przez co bakterie mają długotrwałe źródło cukru. 

Zobacz także: Jak wybrać pastę do zębów?

Oczywiście, nie należy popadać w paranoję, czy całkowicie zabronić dzieciom jedzenia rodzynek. Tym bardziej, że są znacznie lepszą przekąską niż cukierki czy inne słodycze, gdyż mają też właściwości odżywcze. 

Warto tylko pamiętać o tej ciemnej stronie suszonych owoców a w związku z tym można nieco ograniczyć ilość spożywanych suszonych owoców (by nie była to cała paczka, a np. pół) i zachęcać dziecko, by po jedzeniu rodzynek dokładnie umyło zęby. 

Zobacz także: Wysportowane dzieci lepiej radzą sobie z matematyką

    Źródło: MilionKobiet.pl, zeenews.india.com
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Wtorek 17.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Anonim
Thanks for this great post, i find it very interesting and very well thought out and put together. I look forward to reading your work in the future.
awnings cincinnati
Dodano: 2018-12-01 06:25:23 Zgłoś nadużycie
Anonim
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future..
Riverfront residences floor plan
Dodano: 2018-11-24 13:24:58 Zgłoś nadużycie
Anonim
Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject!
news
Dodano: 2018-11-22 09:01:34 Zgłoś nadużycie
Anonim
I read that Post and got it fine and informative.
Umzugskartons
Dodano: 2018-11-18 08:00:46 Zgłoś nadużycie
Anonim
I read that Post and got it fine and informative.
Umzugskartons
Dodano: 2018-11-18 08:00:13 Zgłoś nadużycie