Słodkie sposoby na próchnicę

Kupujesz pasty i szczoteczki, szorujesz dziecku ząbki, a dentysta i tak znajduje u niego ubytki? Są już nowe metody walki z próchnicą, dzięki którym uchronisz malca przed borowaniem i kolejnymi plombami.

Słodkie sposoby na próchnicę

Próchnica kojarzy się z dziurami w zębach, a tak naprawdę jest to infekcja wywołana przez bakterie, a ubytki są tylko jej efektem. W jamie ustnej mamy aż 700 gatunków bakterii. Niektóre są przyjazne, inne nam szkodzą. Tymi wrogimi dzieci zwykle zarażają się od najbliższych (np. przy pocałunku). Od chwili, w której dostaną się do jamy ustnej malca, rozmnażają się i niszczą zęby. Nawet jeśli przestrzegacie zasad higieny i chodzisz z dzieckiem do dentysty, próchnica wcale nie znika, o czym świadczą kolejne dziury. Dlaczego? Bo zakładanie plomb to tylko leczenie objawów. Żeby pozbyć się próchnicy, trzeba unieszkodliwić nieprzyjazne bakterie.

Naukowcy, stomatolodzy i biotechnolodzy z kilku najlepszych uniwersytetów z ośmiu krajów od 1998 roku szukali sposobów na skuteczne diagnozowanie i eliminowanie próchnicy u dzieci i dorosłych. Prace zakończyły się sukcesem. Badacze powołali organizację World Congress of Minimally Invasive Dentistry, która zaleca konkretne metody diagnostyczne (np. wykrywające chorobotwórcze bakterie, zanim wyrządzą szkody) oraz propaguje jak najmniej inwazyjne, ale skuteczne metody zapobiegania próchnicy. Są stosowane już w wielu krajach,a niektóre właśnie wprowadzono do polskich gabinetów dentystycznych.

Słodkie sposoby na próchnicę


Zmień pH w jamie ustnej


Jak dowiedli naukowcy, próchnica jest chorobą zależną od poziomu pH w jamie kwaśnego, czy zasadowego. Jeżeli pH utrzymuje się powyżej 6 (najlepiej 9-10), bakterie próchnicotwórcze stają się nieszkodliwe, bo nie mogą produkować kwasów. Jeśli jednak pH spada poniżej 5,5 – następuje szybka zmiana pH płytki nazębnej z odczynu obojętnego na kwaśny. Wtedy rośnie aktywność szkodliwych bakterii. Jeśli kwaśne pH będzie utrzymywało się dłuższy czas, może rozpocząć się proces demineralizacji szkliwa, co prowadzi do próchnicy.


W zależności od tego, co się zjada oraz jak często, zmienia się pH w jamie ustnej. Obniża je np. spożywanie słodkich pokarmów i dosładzanych napojów. Jeśli dziecko cały czas podjada jakieś przekąski, to to również obniża jego pH, bo ślina nie nadąża z wypłukiwaniem kwasów. Warto więc zmienić nawyki żywieniowe malucha, nauczyć go myć
zęby po posiłkach oraz stosować preparaty Xyli-Tots CariFree zawierające m.in. ksylitol oraz składniki podwyższające pH w ustach dziecka (tzw. technologia pH+). Ich regularne stosowanie zmienia pH śliny na zabójcze dla bakterii.

Słodkie sposoby na próchnicę

eria tych produktów to m.in. chusteczki do czyszczenia dziąseł i pierwszych zębów niemowląt (42 zł/24 szt.), spray (16 zł), płukanka do ust (56 zł/476 ml), a nawet lecznicze lizaki (2,40 zł/szt.). Preparaty te można kupić w niektórych gabinetach dentystycznych lub przez internet (www.apoldent.pl).


Tekst: Dorota Mirska-Królikowska,
konsultacja: lek. stom. Krzysztof PolanowskiDodał(a): Redakcja , Poniedziałek 07.03.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Lic
Szczerze polecam ksylitol (do słodzenia i płukania, a także słodycze z ksylitolem, chociaż nie dla najmłodszych dzieci. dużo ciekawych wiadomości przeczytać można na: http://www.ksylitol.com/
Dodano: 2011-10-18 14:06:00 Zgłoś nadużycie
wiosenka
Dzieci jedzą za dużo słodyczy za mało owoców i warzyw. Co stoi na przeszkodzie żeby na przekąskę dać dziecku marchewkę czy banana. Coraz częściej dzieci są żywione w fast foodach :-( Rodzice nie zwracają uwagi na zdrowe nawyki żywieniowe do puki się nie okaże,że ich pociecha ma problemy ze zdrowiem, nadwagą czy zębami
http://odchudzanieaodzywianie.blogspot.com/2011/03/happy-meal-zakazane.html
Dodano: 2011-04-15 12:49:02 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×