Słońcoodporne maleństwo

Morze, plaża i... słońce. Albo góry, basen i... też słońce! Twoje dzieci nie mogą się doczekać wyjazdu, a ty zastanawiasz się, co zrobić, żeby słoneczne szaleństwa im nie zaszkodziły. Spakuj chroniące przed UV ubrania i kosmetyki, przeczytaj nasze rady, jak chronić skórę małych rozrabiaków, a potem zastosuj je. I cieszcie się wakacjami i słońcem do woli!

Słońcoodporne maleństwo

Słoneczne światło jest i dobre, i złe. Jest dobre, bo pobudza organizm dzieci do wytwarzania witaminy D, niezbędnej do prawidłowego rozwoju kości, wywiera korzystny wpływ na system krwionośny, nerwowy i procesy metaboliczne. Ale emituje też niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe. Promienie UVA docierają do głębokich warstw skóry i przyspieszają procesy starzenie się skóry. Promienie UVB odpowiedzialne są za poparzenia. Zaś i UVA, i UVB mogą być przyczyną raka skóry. Dzieci są szczególnie narażone na ich oddziaływanie, ponieważ ich skóra jest cienka i delikatna. Kiedyś uważano, że opalone dzieci, to zdrowe dzieci. Dzisiaj wiadomo, że opalenizna jest oznaką uszkodzenia skóry. A zdrowe dzieci, to dzieci zabezpieczone przed słońcem!

Niemowlę schowaj w cieniu

Skóra niemowlęcia nie potrafi się bronić przed słońcem. Nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i nie potrafi się regenerować, tak jak skóra dorosłego. Co oznacza, że jeśli zostanie uszkodzona przez promienie UV, to mogą to być zmiany nieodwracalne. Najlepiej więc przestrzegaj zasady, że niemowlęta, które nie skończyły roku, nigdy nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jedź z malcem na wakacje, ale nie przesiaduj z nim na plaży, tylko nastaw się na spacery w parkach czy lasach. Dziecku nie zaszkodzi światło rozproszone, czyli takie jakie dociera do nas w pochmurny dzień (80 proc. promieni przechodzi przez chmury), albo w głębszym cieniu (parasolka czy budka wózka, nie zapewnią wystarczającej ochrony!). Nawet przed spacerem zacienionymi alejkami posmaruj maluszkowi odsłonięte części ciała kremem z filtrem.

Ochroń starsze dziecko

Starsze dziecko ma prawo nacieszyć się zabawami w słońcu, pod warunkiem że je odpowiednio zabezpieczysz.

■ Posmaruj kremem z filtrami

Pół godziny przed wyjściem na dwór posmaruj ciało malca kremem z filtrami. Powtarzaj smarowanie co godzinę, a jeśli malec pluska się w wodzie, za każdym razem po kąpieli.

■ Załóż koszulkę

Dziecko, nawet wysmarowane od stóp do głów kremem z filtrami, może przebywać na słońcu bez ubrania góra pół godziny! Dopiero jeśli posmarowanemu kremem maluchowi założysz koszulkę, możesz pozwolić mu na dłuższą zabawę na słońcu. Najlepszy będzie luźny T-shirt z grubej bawełny: przepuszcza powietrze, zatrzymuje promienie, a malcowi będzie w nim wygodnie. Uważaj na nogi i stopy! Smaruj je częściej, jeśli dziecko nie ma długich spodni i skarpetek.

■ Na głowę czapkę albo kapelusz

Przegrzanie głowy może doprowadzić do udaru słonecznego. Dlatego nigdy nie wypuszczaj dziecka na słońce bez nakrycia głowy! Najlepszy jest kapelusz z szerokim rondem (osłoni też od słońca twarz) albo czapka z daszkiem oraz specjalną klapką ochraniającą kark (kiedy pochylone dziecko się bawi, właśnie kark jest szczególnie narażony na oparzenie).


Dodał(a): Edyta Zlomaniec , Środa 10.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×