Synowie kobiet, które palą papierosy w ciąży, są słabsi fizycznie

Kolejny powód, dlaczego nie powinno się palić papierosów w ciąży.

palenie-papierosow-a-wplyw-na-synow.jpgPalenie papierosów w czasie ciąży to jedna z najgorszych rzeczy, jaką ciężarna może zrobić swojemu dziecku. Ten wstrętny nałóg niesie wiele negatywnych skutków dla dziecka, które znajduje się w łonie matki-palaczki. Nic więc dziwnego, że naukowcy szczególnie upodobali sobie ten temat i wciąż dokonują kolejnych, ciekawych odkryć. 

 Zobacz też: W jakich miesiącach najłatwiej zajść w ciążę?

Najnowsze badania, które znowu tylko potwierdziły negatywny wpływ papierosów na życie dzieci palących kobiet, przeprowadzili naukowcy z fińskiego uniwersytetu w Oulu. Tym razem badacze skupili się na związku między paleniem papierosów przez matki a zdrowiem fizycznym ich synów. W badaniu wzięło udział 508 mężczyzn. Wśród nich było 59, których matki w czasie ciąży wypalały co najmniej 1 papierosa dziennie. Średnia wieku synów wynosiła 19 lat. Chłopcy mieli za zadanie wykonać sprawdzian biegowy, taki, jaki przeprowadza się na początku służby wojskowej. 

Zobacz też: Jak polepszyć życie seksualne?

Badania wykazały, że młodzi chłopcy, których matki paliły w ciąży gorzej radzili sobie z ćwiczeniami aerobowymi, czyli takimi, które wymagały dopływu krwi do mięśni. Mieli niższą wydolność niż Ci chłopcy, których matki nie paliły w czasie ciąży. Oczywiście, na wydolność miały wpływ także takie czynniki jak masa ciała uczestnika badania, aktywność fizyczna i palenie. Niemniej głęboka analiza pozwoliła badaczom wysnuć powyższe wnioski. 

Jednym słowem - palenie w ciąży przynosi wiele negatywnych skutków, których może czasami nawet nie widać gołym okiem. Co i rusz pojawiają się kolejne wyniki badań, które tylko potwierdzają, jak ważne jest rzucenie palenia, przynajmniej na czas ciąży.  

Zobacz też: Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?


    Źródło: MilionKobiet.pl, rynekzdrowia.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Czwartek 07.01.2016 (aktualizacja: 2016-01-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×