Szkolni okularnicy

Twoje dziecko mruży oczy, kiedy czyta, skarży się, że litery tańczą mu przed oczami? Może ma problemy z nauką, robi dziwne miny, kiedy ogląda telewizję, albo nie umie złapać piłki w trakcie zabawy? Nie lekceważ takich objawów. Być może mały uczeń źle widzi!

Szkolni okularnicy

Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. Kłopoty z akomodacją, nadwzrocznością, krótkowzrocznością lub astygmatyzmem sprawiają, że dzieci gorzej się rozwijają i uczą.

Znikające literki

■ Prawie 50 proc. dzieci do 8. roku życia ma problemy wynikające z zaburzeń akomodacji i widzenia obuocznego. Nie chcą czytać i pisać, bo tekst tańczy im przed oczami, nie widzą liter albo piszą je nie tak, jak trzeba. Kłopoty z akomodacją może spowodować kilka czynników. Mięśnie gałki ocznej dziecka, które zbyt rzadko biega po dworze, a często wpatruje się z bliska w ekran telewizora czy komputera, stają się mniej elastyczne i oko nie może dopasować ostrości widzenia do przedmiotu, na jaki patrzy. Zaburzenia akomodacji mogą też  wywoływać leki przeciwalergiczne, uspokajające, znieczulające, przeciwbólowe. Czasami nawet przechorowanie anginy czy grypy sprawia, że dziecko przez 2-3 miesiące może mieć (zwykle przejściowe) problemy ze wzrokiem.

■ Kłopoty z nauką spowodowane nieprawidłową akomodacją wzroku często są mylone z dysleksją, ponieważ objawy bywają bardzo podobne. Powstał nawet specjalny termin nazywający takie kłopoty: optodysleksja. Zanim więc pójdziesz do poradni psychologicznej, umów się na wizytę do optometrysty, który sprawdzi, czy dziecko widzi prawidłowo.

■ Niektóre dzieci źle widzą przez zeza. Zwracamy na niego uwagę, bo oczy dziecka patrzą wtedy w przeciwnych kierunkach. Ale zdarza się tzw. zez ukryty, który ujawnia się tylko w sytuacji, którą sprowokujemy. Np. gdy zasłonimy dziecku jedno oko, drugie powinno zostać nieruchome. Jeśli zaczyna "uciekać" w którąś stronę, może być to objaw zeza ukrytego. Takie dzieci mają problem z jednoczesnym patrzeniem, męczą się podczas nauki, dlatego niechętnie czytają czy piszą.Dodał(a): Ola Wójcik , Piątek 01.07.2011 (aktualizacja: 2011-06-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×