Urlop tacierzyński - najważniejsze informacje

Chcecie aby to partner wziął na siebie obowiązek wychowywania dziecka? Sprawdźcie, jakie prawa przysługują mu w pracy.

Urlop tacierzyński - najważniejsze informacje


Coraz więcej rodzin decyduje się na to, aby to kobieta wróciła do pracy, a mężczyzna zajął się dziećmi i domem. Kiedy można się ubiegać o urlop tacierzyński i co się z tym wiąże? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Urlop tacierzyński – ile trwa i jak go udzielać


Osobą uprawnioną do urlopu ojcowskiego, popularnie nazywanego urlopem tacierzyńskim, jest ojciec dziecka będący pracownikiem. Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. W przypadku ojców adopcyjnych urlop ojcowski przysługuje do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu (natomiast nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia). W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, a za jego czas przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% wynagrodzenia. Tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym, wliczając do jego wymiaru niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownik, chcąc skorzystać z takiego urlopu, powinien złożyć u pracodawcy wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego.

Urlop tacierzyński - zmiany od 2016 roku


Od 2 stycznia 2016 r. pracujący ojciec będzie miał o 1 rok więcej czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Z urlopu ojcowskiego będzie można bowiem skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Zobaczcie także: Kto otrzyma 500 złotych na dziecko? Oto szczegóły rządowego projektu

Całkowitą nowością jest możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na 2 części, ponieważ obecnie urlop ojcowski może być wykorzystany wyłącznie w całości. W wyniku nowelizacji wprowadzono jednocześnie zasadę, że żadna z części nie może być krótsza niż tydzień – co w praktyce oznacza, że pracownik będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski w całości w wymiarze 2 kolejnych tygodni lub 2-krotnie w wymiarze 1 tygodnia. Po zmianach urlop ten nadal będzie udzielany na wniosek pracownika składany najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. 

Źródło: Marek Skałkowski
ekspert INFOR PL, specjalista w zakresie prawa pracy
Foto: ThinkstockZobaczcie także:
Dodał(a): Agnieszka Pulikowska , Poniedziałek 23.11.2015 (aktualizacja: 2015-11-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Moim zdaniem urlop tacierzyński to świetna sprawa zarówno dla dziecka jak i dla taty. Trochę ponarzeka (tata) że musi siedzieć w pieluchach, ale doceni więź jaka wytwarza się wtedy między nim a dzieckiem. Coś pięknego ;)
Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga http://rodzice-testuja.pl/
Dodano: 2017-06-20 23:13:58 Zgłoś nadużycie