W jakich salach uczniowie uzyskują najlepsze wyniki?

Przypomnijcie sobie, jak wyglądały Wasze szkolne sale i skonfrontujcie to z tym tekstem.

sale-w-szkolach.jpgPamiętacie jeszcze, jak wyglądały sale, w których w podstawówce czy później pisałyście klasówki i kartkówki? Wróćcie pamięcią do lat szkolnych i skonfrontujcie je z najnowszym odkryciem naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu of Illinois, którzy sprawdzili w jakim otoczeniu nauka daje najwięcej efektów, tj. zostaje w głowie na dłużej. 

 Zobacz też: Dlaczego dzieci powinny wcześnie kłaść się spać?

Naukowcy poprosili 94 uczniów klas średnich, którzy przebywali w trzech różnych typach sal (jedne były pozbawione okien, drugie miały okna wychodzące na budynki a trzecie - widok na tereny zielone), o wypełnienie testów wymagających koncentracji, m.in. ćwiczeń z matematyki. W czasie, gdy uczniowie wytężali swoje szare komórki przy rozwiązywaniu zadań, naukowcy badali temperaturę ciała uczniów oraz tętno. Uczniowie z kolei musieli ocenić jak bardzo są zmęczeni bądź zestresowani. 

Zobacz też: Rodzynki dla dzieci - wszystko, co powinna wiedzieć każda mama

Okazało się, że najlepiej w testach wypadli uczniowie, którzy mieli salę z widokiem na tereny zielone. W porównaniu z pozostałą grupą uczniów, uczniowie z sal, których okna wychodziły na podwórko mieli o 13 proc. większą zdolność skupienia uwagi, gdy wrócili z krótkiej przerwy, niż ich rówieśnicy z innych sal.

Dlatego - jeśli macie wpływ na to, jak będzie wyglądała sala lekcyjna Waszego dziecka - pamiętajcie o tych wynikach badań. Może warto wziąć je pod uwagę też przy projektowaniu własnego biura czy pokoju dla dziecka?

Zobacz też: Które gwiazdy chodziły razem do szkoły?


    Źródło: MilionKobiet.pl, focus.pl
    Foto: Thinkstock


Dodał(a): Karolina Zdunowska , Piątek 04.03.2016 (aktualizacja: 2016-03-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×