W Polsce rodzi się więcej dzieci niż przewidywano?

Od wielu lat mówi się o tym, że w Polskę dotyka niż demograficzny, który może być dość tragiczny w skutkach. Czy jednak przewidywania się spełniają?

roczny urlop rodzicielski.jpg

W Polsce rodzi się więcej dzieci niż przewidywano?

 

Początek roku zawsze niesie ze sobą rozliczenie tego minionego. Tak też się dzieje w przypadku dzietności i liczby urodzeń w naszym kraju. Zwłaszcza, że wskaźnik ten jest dość mocno obserwowany, gdyż ostatnie prognozy nie były zbyt zadowalające i wieszczyły dalszy spadek naturalnego wskaźnika przyrostu demograficznego.

Zobacz też: PERFEKCYJNA MAMA 

Rok, który już za nami miał być według najnowszej prognozy ludności najgorszym rokiem od zakończenia II wojny światowej. Jednak najnowsze dane GUS pokazują, że przewidywania się nie spełniły. Statystyki pokazują, że od stycznia do października 2014 roku urodziło się o 20 tys. więcej dzieci niż przewidywano. To naprawdę całkiem dobry wynik. Co jest przyczyną takiego wzrostu?

Specjaliście twierdzą, że bardzo duży wpływ na taki stan rzeczy, ma wprowadzenie już jakiś czas temu płatnego urlopu rodzicielskiego, który trwać może aż rok.

 

-  Znam takich rodziców, którzy brali to bardzo poważnie pod uwagę. Wprowadzenie rocznego urlopu dla rodziców pomogło zredukować główną barierę zniechęcającą do posiadania dzieci, czyli brak poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności. - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Michał Kot, ekspert Fundacji Republikańskiej.

Zobacz też: JAK ZAPLANOWAĆ PŁEĆ DZIECKA? 

Takie wnioski potwierdzają także dane przekazane przez ZUS. Okazuje się, że ten typ urlopu cieszy się u Polaków dużym zainteresowaniem. Jednak póki co na takie świadczenie mogą sobie pozwolić osoby zatrudnione na umowę o pracę. W planach rządu jest rozszerzenie tego przywileju także na osoby bezrobotne, pracujące na umowy o dzieło, czy osoby studiujące. Jednak czy tak się stanie tego nie wiadomo.

Zobacz też: CZAS NA DZIECKO? 

Statystyki statystykami, zatem czy jest to prawdziwy powód tak dobrego wyniku, ciężko powiedzieć. Z pewnością rodzice, którzy dostali taką możliwość z chęcią z niej skorzystali, lecz czy to był jeden z głównych powodów, który skłonił do tego, by zdecydować się na dziecko? Dla niektórych pewnie tak, a dla innych mogło być to jedynie miłym dodatkiem na macierzyński start.

Zobacz też:

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.com


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Sobota 10.01.2015 (aktualizacja: 2015-01-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar