4 najgorsze kary, jakie dajesz swojemu dziecku

Nikomu z nas kara nie kojarzy się z niczym pozytywnym... Dziecko trzeba czasami zdyscyplinować, istnieją jednak zakazy, których lepiej unikać.

autyzm.jpg

Każdemu z nas zdarza się gorszy dzień- dzieciom też. Nawet najbardziej posłusznemu malcowi przytrafiają się drobne "wybryki". Stosowanie kar wobec dziecka jest czasami nieuniknione- mają one uświadomić im złe zachowanie i być motywacją do jego poprawy. Niestety nie zawsze tak jest. Istnieje lista kar zakazanych, które zamiast przynosić oczekiwany efekt, zaburzają Twoją relację z dzieckiem i powodują jego złość i bezsilność...Oto one:

Krytykowanie 

Niekiedy krytyka bywa konstruktywna, jednak nie w przypadku dzieci. Porównywanie ich do rówieśników i stawianie wymagań w tym kontekście to nienajlepszy pomysł. Uciążliwa, nieustanna krytyka to nic innego jak poniżanie dziecka. Postaraj się nigdy nie wykorzystywać faktu bycia opiekunem mniejszej istoty do manipulacji. Rozmawiaj z dzieckiem tak, jak z najlepszym przyjacielem. Sama również nie lubisz być porównywana do innych, prawda?

Ignorowanie dziecka

Zanim obrazisz się na to, że dziecko nie chcę Cię słuchać, przypomnij sobie, że to Ty jesteś dorosła, a Twoje zachowanie ma być dla niego przykładem. Pokazując maluchowi, że nie musisz spełniać jego próśb, uczysz go, że on również nie musi być posłuszny. Jako dorosła osoba, musisz opanować emocje i wyjaśnić konflikt. Ignorowanie może doprowadzić jedynie do tego, że osłabisz relację z dzieckiem- w ten sposób na pewno nie zyskasz jego szacunku.

Wyzwiska

Oczywiście nie muszą być użyte wprost, jednak nawet te zakamuflowane potrafią wyrządzić krzywdę na długie lata. Zwracając dziecku uwagę na jego złe zachowanie, postaraj się krytykować daną czynność, a nie charakter czy konkretne cechy malucha. Jeżeli za każdym razem dziecko będzie słyszało, że "jest beznadziejne", całkowicie zatraci poczucie własnej wartości, a przy okazji także szacunek do rodziców. Taka negatywna motywacja zwykle nie przynosi żadnego skutku.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 31.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×