Chroń swoje dziecko! Portale społecznościowe pełne niebezpieczeństw

Jakiś czas temu doszło do porwania dziecka, po tym, jak jego matka opublikowała zdjęcie na facebooku. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których dzieci same zakładają sobie profile, pomimo nieodpowiedniego wieku. Zobacz, jak portale społecznościowe mogą wpłynąć na Twoje dziecko.

dziecko na facebooku.jpg

W 2018 roku w życie wejdą przepisy Parlamentu Europejskiego dotyczące nieletnich na portalach społecznościowych. Jeżeli nastolatkowie poniżej 16 roku życia bez ograniczeń będą mogli zakładać profile, serwisy będą słono płaciły! Kwota finansowa  będzie wynosiła nawet do 4 procent ich rocznych światowych obrotów finansowych! Poszczególne kraje Unii będą mogły dokonać wyboru, czy ograniczenie będzie dotyczyło dzieci w wieku 13, czy 16 lat. 

Owszem istnieją ograniczenia, które miały zapobiec próbom zakładania profili przez dzieci, natomiast te bardzo sprytnie sobie z nimi radzą. Wystarczy bowiem skłamać, podając wiek. Tym razem weryfikacja wieku będzie polegała na przesłaniu skanu dokumentu, poświadczającego o ukończeniu odpowiedniego wieku. Dzieci, które do 2018 roku nie ukończą lat 16, będą musiały poprosić rodziców o wyrażenie zgody, inaczej ich konta zostaną usunięte.

SUKCES, SUKCES, SUKCES

Zanim jednak przepisy wejdą w życie, przejdźmy do meritum sprawy. Portale społecznościowe to miejsce, gdzie wszyscy zgromadzeni, raczej chwalą się swoimi osiągnięciami, niż narzekają na nieciekawe życie szarych myszek. Pomyśl sobie, jak może wpłynąć to na Twoje dziecko! Dzieci te mają zaniżoną samoocenę i zdruzgotane poczucie własnej wartości, a to jest przyczyną odsunięcia się od rówieśników i ruszenia błędnego koła!

ZNAJOMI NA FACEBOOKU

Dzieci na portalach społecznościowych bardzo często wysyłają sobie frywolne zdjęcia, chcąc wzorować się na zmyślonych historiach z internetu, będąc całkowicie poza kontrolą rodziców. Nawet jeżeli myślisz, że jesteś w stanie skontrolować, co Twoje dziecko robi na facebooku, bo jesteście w znajomych, bardzo się mylisz! Z łatwością można ustawić tam blokady, które ograniczą widoczność wyświetlanych przez Ciebie treści. Wyobrażasz sobie, że zdjęcie Twojego dziecka, krąży po sieci jako nieprzyzwoity lub obrażający uczucia mem?

NIEBEZPIECZNE UZALEŻNIENIE

Kolejnym argumentem, który przekona Cię, że Twoje dziecko nie powinno spędzać drogocennego czasu na portalach społecznościowych jest łatwość, z jaką może się od nich uzależnić. Sama doskonale zdajesz sobie sprawę, jak przebywanie na facebooku czy przeglądanie zdjęć z instagrama jest wciągające. To bardzo proste, wiele osób łapało się na tym, że spędzili w sieci kilka godzin tylko na jednym portalu. Dzieci są jeszcze bardziej podatne na uzależnienia! Ofiarami najczęściej stają się maluchy w wieku od 10 do 12 lat, ale zdarzały się również przypadki, że na leczenie trafiały dzieci w wieku 6 lat!

PRZEMOC I AGRESJA 

Na portalach społecznościowych, szczególnie wśród dzieci, obecna jest niemalże nieustająca przemoc psychiczna. Na ich tablicach pojawiają się naprawdę szokujące rzeczy! Bycie za ekranem komputera usprawiedliwia dzieci, sprawia, że stają się one bardziej odważne i agresywne, zapominają o kulturze, dobrym wychowaniu i podstawowych wartościach, które wpajają w nich rodzice. W sieci mogą być anonimowe. Co więcej, badania potwierdziły, że dzieci w sieci są dużo częściej agresywne niż dorośli! Prowadzi to do żartów z rówieśników lub zamieszczania filmów, które mają na celu upokorzenie koleżanki czy kolegi. Zastanów się co by było, gdyby to Twoje dziecko stało się ofiarą internetowej przemocy!

DZIECI W NIEPOŻĄDANYCH RĘKACH! 

Ostatnim i chyba najbardziej zatrważającym faktem dotyczącym zagrożeń płynących z przebywania dzieci na portalach społecznościowych jest liczba ich użytkowników. Tylko facebook do tej pory skupił 500 milionów osób z całego świata. Dane Twojego dziecka w bardzo łatwy sposób mogą wpaść w niepożądane ręce!  Jeżeli Twoja pociecha poinformuje Cię, że chce założyć sobie profil na portalu społecznościowym, pamiętaj jakie zagrożenia płyną z przebywania dziecka w sieci!

Zdjęcie: iStock

ID galerii:733


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Poniedziałek 12.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×