Co zrobić, aby moje dziecko osiągnęło sukces

Każda przyszła mama chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą przyszłość. To naturalne, że zależy ci na tym, aby jak najlepiej odnalazło się w życiu. Zobacz co zrobić, aby twoje maleństwo osiągnęło sukces w dorosłym życiu.

dziecko sukcesu.jpg

Kluczem do sukcesu twojego dziecka jest rozwijanie w nim umiejętności. Poświęcony czas i wyrozumiałość w przyszłości zaowocują jego powodzeniem. Zrealizowanie tego planu wymaga przede wszystkim zrozumienia, jakie umiejętności i wartości twoje dziecko powinno poznawać od najmłodszych lat. Szczególnie ważne jest rozwijanie w dziecku poczucia własnej wartości i dobrej samooceny. Organizacja czasu, umiejętność koncentracji i określania priorytetów, a także szukanie w sobie motywacji do działania to cechy, które sprawią, że twoje dziecko lepiej poradzi sobie w życiu jako osoba dorosła.

ROZMOWA ZE SWOIM DZIECKIEM

Poza szczerą rozmową z dzieckiem ważne jest, aby każdy rodzic wypracował w sobie również, umiejętność słuchania go. Rozmawiaj z nim jak z dorosłym i traktuj jak partnera równego w rozmowie, już od najmłodszych lat. Włączanie dziecka do rozmów dorosłych, to najłatwiejszy sposób, aby rozwinąć w nim umiejętność wyrażania opinii, niezależnie od otoczenia, w którym się znajdzie. 

OKREŚLANIE PRIORYTETÓW


Bądź dla swojego dziecka wzorem do naśladowania. Naucz reagować w różnych sytuacjach i rozwiązywać problemy związane z emocjami. Kształtowanie umiejętności określania priorytetów nie musi wiązać się wyłącznie z wymaganiem, aby dziecko realizowało nieprzyjemne zadania domowe. Poproś je, aby wypisało na kartce wszystkie swoje obowiązki i przyjemności i posegregowało je według ważności. Pokaż mu jak podejmować dobre decyzje, ale też wskaż, z jakimi konsekwencjami będą wiązały się te podjęte niewłaściwie. Pamiętaj, aby nauczyć swoje dziecko realizacji tych zadań, które wydają się dla niego nieosiągalne do zrealizowania. Wzbudź w dziecku poczucie, że warto podejmować się wszystkich wyzwań i marzeń. Wybieraj te książki, w których bohaterowie radzą sobie z trudnymi sytuacjami. Dziecko powinno wykształcić w sobie chęć podejmowania ryzyka, ale nie za cenę dążenia do złudnej perfekcji.

MOTYWACJA DO NAUKI I I REALIZACJA OKREŚLONYCH CELÓW

Nauka nie powinna kojarzyć się wyłącznie z wielogodzinnym siedzeniem nad nudnymi książkami.  Wzbudź w swoim dziecku zainteresowanie obszarami, które powinno przyswoić w ramach szkoły, ale także tymi, które rozwiną w nim chęć do poznawania świata i rozbudzą fascynacje pasjami. Pamiętaj, że książka nie powinna kojarzyć się dziecku z koniecznością i czymś, co jest nierozerwalnie związane ze szkołą i ocenami. Daj mu przykład i pokaż, że książki mogą być szalenie pasjonujące, a czytanie ich przynosi korzyści nie tylko te rozwojowe, ale też duchowe. Ważnym elementem budowania w dziecku motywacji, jest również docenianie jego sukcesów. Owszem, konstruktywna krytyka w wychowaniu dziecka też jest ważna. Ułatwi mu to umiejętne reagowanie na krytykę w dorosłym życiu. Pamiętaj jednak, że błędem, jest porównywanie go z jego rówieśnikami. Naucz się doceniać jego mocne strony.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Niedziela 07.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×