Jak pomóc dziecku podczas pierwszych dni szkoły?

Rozpoczęcie roku szkolnego to wbrew pozorom duży stres dla każdego dziecka. Zobacz, co możesz zrobić, aby przetrwanie pierwszych tygodni w szkole było dla malucha nieco łatwiejsze!

pomocdzieckuszkola.jpg

Jak często zdarza Ci się stresować nowymi obowiązkami czy spotkaniami, na których musisz pojawiać się w pracy? Mimo że wydaje Ci się, że szkolne lata to najlepszy czas, jaki miałaś w swoim życiu, Twoje dziecko jeszcze nie wie, że warto je doceniać :) Na szczęście możesz pomóc mu przetrwać stres związany z chodzeniem do szkoły. Jak?

Pozwalaj dziecku na krytykę 

Zapewne z własnego doświadczenia doskonale wiesz, że nie każdy nauczyciel jest sprawiedliwy i nie wszystkie sytuacje, z jakimi miałaś do czynienia w czasie edukacji, umiałaś wyjaśnić swoim rodzicom. Pozwól dziecku na szczerość i nie przerywaj mu, kiedy mówi o tym, że zostało źle potraktowane. Wysłuchaj wszystkiego, co ma Ci do powiedzenia, a dopiero później rozważ, czy maluch ma racje w swoich osądach.

Nie stosuj kar za złe oceny 

Jeśli Twoje dziecko po raz kolejny wraca ze szkoły ze złymi wiadomościami, karanie go nie rozwiąże problemu- wręcz przeciwnie. Po jakimś czasie maluch przestanie przyznawać się do swoich szkolnych porażek, a Ty skutecznie odbierzesz mu motywację. Problemy z nauką warto rozwiązywać wykorzystując pomoc specjalistów.

Doceniaj uczciwość dziecka 

Jeżeli dziecko samo z siebie przyznało się do złego zachowania w szkole, zamiast je karcić czy stosować złośliwe komentarze, spróbuj wyjaśnić sytuację. Jeżeli uważasz za konieczność uświadomienie dziecku, że źle postąpiło, rób to w sposób spokojny i wyważony.  

Traktuj poważnie problemy malucha i ufaj mu 

Uważasz, że trudności, z jakimi właśnie zmagasz się w pracy są dużo bardziej stresujące niż szkolne kłopoty Twojego dziecka? To nieprawda! W jego wieku również przejmowałaś się sprawami, które z perspektywy czasu wydają Ci się błahe. Bierz pod uwagę wszystkie argumenty, o których mówi dziecko i staraj się trzymać jego stronę. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 15.09.2017 (aktualizacja: 2017-09-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×