Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa?

Kiedy pierwszy raz powinnaś zaprowadzić córkę do lekarza i jak przygotować ją do trudnego spotkania? Zobacz, o czym musisz pamiętać!

wizytauginnnna.jpg

Pierwsza wizyta u ginekologa to dla Twojej córki ogromny stres... Oprócz badania, które jest dla niej jedną wielką niewiadomą, spotkanie z lekarzem wiąże się z licznymi pytaniami, które sprawiają nastolatkom dyskomfort. Jak możesz pomóc córce? Oto kilka sposobów:

SPRAWDZONY LEKARZ

Zanim umówisz wizytę, dowiedz się jak najwięcej o lekarzu. Jeśli masz taką możliwość, wyślij córkę do zaprzyjaźnionego ginekologa- niekoniecznie swojego, ale na pewno któraś z Twoich koleżanek jest w stanie Ci kogoś polecić. Ustal z córką, czy chciałaby, aby pierwsze badanie przeprowadziła kobieta, czy mężczyzna.  

ODPOWIEDNI MOMENT

Każda z nas powinna udać się na pierwszą wizytę do ginekologa przed 20 rokiem życia (chyba że zauważysz niepokojące objawy u córki - wtedy powinno się działać jak najszybciej). Pamiętaj, że Twoja córka powinna spotkać się z ginekologiem nawet wtedy, gdy nie ma żadnych problemów, ale od np. od jakiegoś czasu jest w związku. Ginekolog porozmawia z nią o antykoncepcji w profesjonalny sposób. 

ROZMOWA

Zanim udacie się na wizytę lekarską, opowiedz córce dokładnie o jej przebiegu. Nastolatka może (ale nie musi) wejść do gabinetu sama. Warto ustalić każdy szczegół nieco wcześniej, ponieważ sama wizyta jest dla córki stresująca- im mniej niespodzianek na miejscu, tym lepiej. Mimo że samo badanie nie jest zwykle bolesne, dla młodej dziewczyny wiąże się zwykle ze wstydem i dyskomfortem. 

STRÓJ

Wbrew pozorom, u ginekologa bardzo ważny jest odpowiedni strój. Najlepiej sprawdzi się luźna sukienka lub długa spódnica, którą można bez problemu podwinąć, nie odsłaniając ciała w innych momentach niż samo badanie. Zadbaj o wygodę swojej córki i pomóż wybrać jej rozwiązanie, które będzie dla niej najwygodniejsze!

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 06.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×