Jak uczyć dziecko tolerancji? 4 sposoby

Aby wychować tolerancyjnego człowieka, trzeba od najmłodszych lat pokazywać mu, jak powinien traktować innych. Jak to zrobić i czy przykład empatycznych rodziców wystarczy?

zabawazdzuecjuen.jpg

Tolerancja to jedna z nadrzędnych wartości, które powinno znać Twoje dziecko. Żyjemy w wielokulturowym świecie- obok nas są ludzie, którzy często różnią się wyglądem czy poglądami. Jak wyjaśnić to dziecku i jak nauczyć je, że to, co inne, wcale nie jest gorsze? Mamy przynajmniej 4 sposoby.

Oswajanie

Staraj się jak najwięcej przebywać  z dzieckiem w różnego rodzaju oryginalnych miejscach, w których może spotkać rozmaitych ludzi. Co ciekawe, dzieci wcale nie widzą tak dużo, jak dorośli. To właśnie my tworzymy wiele stereotypów, które dla maluchów w ogóle nie istnieją. Niech Twoje dziecko ma jak najwięcej kontaktu z wszelkiego rodzaju "innością"- to dla niego w pełni naturalne.

Rozmowa

Pamiętaj, aby regularnie rozmawiać z dzieckiem o otaczającym je świecie. Wyjaśniaj i cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania. To właśnie język stanowi pierwszy krok do nietolerancji. Pamiętaj, jak dobierać słowa w rozmowie i ucz dziecko szacunku dla innych już przez sam sposób mówienia o nich. Kiedy mówisz o innych, rób to z szacunkiem, nawet wtedy gdy wydaje Ci się, że dziecko "nie słyszy".

Dobre skojarzenia 

Przeczytaj dziecku bajkę o czarnoskórym chłopcu z drugiego końca świata- niech go polubi i zrozumie, że jest taki sam, jak on. Zapraszaj do swojego domu różnych ludzi i przykładem pokazuj najmłodszym członkom rodziny, że cechy innych, które wydają im się na początku dziwne, mogą okazać się wielkimi zaletami. 

cIekawe doświadczenia

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko było otwarte i pełne empatii, stwórz jak najwięcej sytuacji, w których będzie uczył się tolerancji. Jeśli masz taką możliwość, zapisz malucha do klasy integracyjnej. Jeśli to możliwe, wybierzcie się całą rodziną na egzotyczną wycieczkę. Dziecku warto pokazywać również nie tylko to, co "piękne". Ważne, żeby jak najszybciej zauważyło, że świat jest ciekawy właśnie dzięki różnicom, które trzeba zaakceptować.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 20.10.2017 (aktualizacja: 2017-10-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×