Naukowcy tłumaczą, dlaczego mamy mylą imiona dzieci

To wyjaśnia bardzo wiele.

iStock-517701778.jpg

Jak często Twoja mama myli Twoje imię z imieniem Twojej siostry lub jak często Tobie zdarza się mylić imiona dzieci? To dziwne zjawisko, ponieważ kojarzy się głównie z nieznajomością i zapomnieniem.  Naukowcy uspokajają wszystkie mamy i udowadniają, że jest zupełnie odwrotnie!

Mylenie imion nie jest wynikiem złej pamięci, podobieństwa ich właścicieli lub nawet podobieństwa samych imion. Przede wszystkim nie wynika z tego, czego obawia się większość mam, że dzieci nie są na tyle ważne, aby zapamiętać ich imiona.

Prawda jest taka, że jest to konsekwencją głęboko zakorzenionej miłości. Według badania opublikowanego w czasopiśmie „Memory & Cognition” nazywanie dzieci imionami ich rodzeństwa to w rzeczywistości sygnał, że szczerze się o nie dba.

Naukowcy przeprowadzili pięć badań i rozmawiali z prawie dwoma tysiącami mam, aby zdefiniować fenomen zjawiska mylnego nazywania. Dotarli do pewnej konkluzji, z której wynika, że zjawisko to występuje głównie w obrębie pewnej grupy społecznej. Mamy nazywają bowiem swoje dzieci imionami rodzeństwa, a nie obcych dzieci z bloku lub tych, które widziały w telewizji.

Wszystko dzięki umysłom, które przechowują nazwy i informacje o ludziach, którzy są im niezwykle drodzy. Mózg wykorzystuje sieć semantyczną, czyli najprościej rzecz ujmując zbiór danych, gdzie podobne lub powiązane informacje są przechowywane obok siebie. Gdy Twój mózg wyszukuje imię Twojego malucha, aby poprosić go o wywieszenie prania, może błędnie wyszukać plik z folderu „rodzina” i wykorzystać imię jego starszego brata.

Oczywiście zjawisko to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla rodziców. Naukowcy przywołują jeden z najbardziej znanych przykładów, które pojawiły się w popkulturze. Chodzi o moment, kiedy Ross z serialu „Przyjaciele” myli podczas ślubu imię Emily z Rachel.

Więc nie zamartwiaj się. Twój matczyny mózg działa prawidłowo, jeśli zdarza mu się pomylić imiona Twoich ukochanych dzieci. To normalne usterki, z którymi boryka się większość matek. 

Zdjecie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Sobota 30.09.2017 (aktualizacja: 2017-09-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar