Zobacz, dlaczego kobieta, która wynalazła Dzień Matki, tego żałowała

Poświęciła całe swoje życie, aby stworzyć Dzień Matki. Cieszyła się nim zaledwie kilka lat. Dzisiaj byłaby na Ciebie zła!

mamydi.jpg

Dzień Matki to święto, gdy szczególnie możemy wyrazić, jak bardzo doceniamy nasze mamy. Jeśli robisz to, wręczając jej bukiet kwiatów, okolicznościową kartkę lub zabierając na uroczystą kolację, to wiedz, że Anna Jarvis- twórczyni tego święta- nie byłaby zadowolona i dumna.

Działaczka społeczna ciężko pracowała, aby dzień ten, stał się świętem. Pracę nad Dniem Matki zaczęła po śmierci swojej mamy Ann Reves Jarvis. Idea świętowania pierwotnie pochodziła właśnie od niej. Swoją wdzięczność mamom, wyrażała w modlitwie podczas nauczania w szkółce niedzielnej.

Mam nadzieję i modlę się, aby ktoś kiedyś stworzył dzień pamięci mojej mamy, który upamiętniałby ją za bezinteresowną służbę, którą oferowała ludzkości, w każdym aspekcie swojego życia. Zasłużyła na to- tak swoją walkę komentowała Anna Jarvis.

Zrozpaczona po śmierci mamy Anna, chciała, aby ludzkość zapamiętała Annę na zawsze. Tak właśnie urodziła się ta idea. Trzy lata później, w szkole w której niegdyś nauczała jej mama, kobieta zorganizowała pierwszy Dzień Matki. Niestrudzenie prowadziła też kampanię informacyjną, zachęcając każdego do celebrowania tego dnia. Jej wysiłki ostatecznie opłaciły się dopiero w 1914 roku, kiedy to Woodrow Wilson uchwalił Dzień Matki narodowym świętem.

Podczas gdy Anna robiła wszystko, aby tego dnia wspominać jej mamę, otoczenie szybko zorientowało się, że na tym specjalnym dniu można zarobić. Drukowano kartki okolicznościowe i tworzono bukiety dla mam. Anna przez jakiś czas walczyła. Wypowiadała się nawet przeciwko organizacjom charytatywnym, które w tym dniu widziały wyłącznie pieniądze.

Pomimo walki, Anna straciła kontrolę nad komercyjnym aspektem tego dnia. Była rozżalona do tego stopnia, że w jednym z wywiadów przeprosiła za jego wykreowanie. Pod koniec życia próbowała nawet znieść święto narodowe, nad którym tak ciężko pracowała. 

Co o tym sądzisz? Uważasz, że to dobrze, że wymyślone przez kobietę święto celebruje się obecnie niemal na całym świecie? Czekamy na komentarze! 

Zdjęcie: YouTube

Źródło:  countryliving 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 16.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×