Zadbaj o stópki malca

Co trzecie dziecko cierpi na płaskostopie, a aż 80 proc. dorosłych ma problemy ze stopami. Jak to się dzieje? Przecież ponad 90 proc. Dzieci przychodzi na świat ze zdrowymi nóżkami!

Zadbaj o stópki malca

Powodem tych problemów jest zła pielęgnacja nóg od pierwszych dni życia, zbyt wczesne zmuszanie malca do chodzenia, krępujące ruchy, ciasne rajstopki, źle dobrane buty. Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko miało zdrowe nóżki, zadbaj o nie jak najwcześniej.

To może niepokoić

Dziecko przychodzi na świat z tzw. wrodzoną asymetrią – to wynik ułożenia malca w brzuchu mamy. Na szczęście wyrasta z niej już około 4.–6. tygodnia życia. Bądź jednak czujna, bo nawet niewielka asymetria utrzymująca się dłużej, może świadczyć o wadach układu kostnego malca.

✔ Pierwszy sygnał
Cztero-, sześciotygodniowy malec uwielbia wierzgać nogami. Twój niepokój powinna budzić nierówna praca nóg. Zbyt intensywne machanie jedną nóżką czy też częstsze jej prostowanie i obciąganie stopy.
✔ Drugie ostrzeżenie
Kiedy trzymiesięczny malec bawi się w pozycji na brzuszku, jego nóżki we wszystkich trzech stawach: biodrowym, kolanowym i skokowym, układają się pod kątem prostym. Jeśli zauważysz, że dziecku trudno zachować takie ułożenie nóg, poproś o radę ortopedę.
✔ Żółta kartka
Ośmio-, dziewięciomiesięczne niemowlę próbuje poruszać się po mieszkaniu, raczkując. Aby łatwiej mu było się przemieszczać do przodu, podgina paluszki stóp. Nie powinien ciągnąć ich za sobą.
✔ Czerwony alarm
Maluch zaczyna stawiać pierwsze nieporadne kroczki. Rozpoczyna się marsz przy meblach. Zaobserwuj, jak malec stawia stopy. Niepokój budzi ułożenie palców do wewnątrz oraz utykanie na jedną nóżkę. Pierwsza nieprawidłowość może świadczyć o rotacji nóżki, miednicy czy kręgosłupa, druga – o dysplazji stawu biodrowego.

Wrodzone płaskostopie

Martwisz się, jak na tych pulchnych poduszeczkach twój bobas wstanie i zacznie chodzić? Niepotrzebnie. Niemowlęta rodzą się z niewykształconymi mięśniami. Dopiero w trakcie rozwoju ćwiczą je i wzmacniają. Stąd stopy malca nie mają, tak jak ma to miejsce u dorosłych, wgłębienia pod spodem. Ortopedzi nazywają ten okres rozwoju stopy płaskostopiem fizjologicznym. Zanika ono między 3. a 4. rokiem życia.

Masuj stópki

Możesz pomóc stopom swojego dziecka prawidłowo się rozwijać. Łaskotanie podeszwy, masowanie paluszków, to świetne sposoby mobilizacji kostki i stymulacja mięśni. Możesz masować już sześciotygodniowego maluszka. Usiądź wygodnie, a dziecko ułóż na miękkim kocu pomiędzy nogami. Weź odrobinę oliwki i rozgrzej ją w dłoniach. Najpierw wymasuj jedną, a potem drugą nogę. Sesja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

✘ GŁASZCZ PODESZWY
Obejmij stopę dziecka dłońmi, pamiętając, by kciuki opierały się o spód stopy. Teraz rytmicznie uciskaj stópkę raz jednym, raz drugim kciukiem, przesuwając dłonie w kierunku od pięt ku paluszkom.
✘ DOPIEŚĆ WIERZCHY
Ułóż dłonie odwrotnie niż w poprzednim ćwiczeniu, kciuki umieszczając na wierzchu stópki.
Teraz powoli masuj wierzch stopy, przesuwając kciuki na przemian w kierunku od palców do zgięcia.
✘ SMERAJ KRAWĘDZIE
Pogłaszcz wewnętrzną krawędź stopy – przesuwaj palcem wskazującym od palucha do pięty.Dodał(a): Ola Wójcik , Wtorek 08.05.2012 (aktualizacja: 2012-05-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×