Zdrowe zęby malucha

Twoje dziecko uwielbia jeść słodycze i za nic nie możesz go przekonać do regularnego mycia zębów? Uważaj! To sygnał ostrzegawczy dla Ciebie, że pociecha może być narażona na próchnicę!

poradnik zdrowych zębów dziecka

Dzieci uwielbiają jeść mleczne czekolady, cukierki owocowe i lody śmietankowe. Niestety, w tak uwielbianych przez nie produktach zawarte są bardzo duże ilości cukru, który jest głównym winowajcą powstawania próchnicy.

ABC mycia zębów dziecka

1. Jeżeli Twoje dziecko jest zbyt małe, aby móc samodzielnie szczotkować zęby, musisz mu w tym pomóc. Dzięki temu będziesz miała pewność, że zęby zostaną dokładnie umyte.

2. Podstawą mycia zębów dzieci jest odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów. Jeżeli masz wątpliwości, na jaką powinnaś się zdecydować - zasięgnij porady stomatologa.

3. Nałóż na szczoteczkę niewielką ilość pasty. Zwróć uwagę, jaką zawartość fluoru ona zawiera. Pasta do zębów dla dzieci do 6. roku życia powinna zawierać małą ilość fluoru fluoru (0,05%F).

4. Mycie zębów swojej pociechy zacznij od szczotkowania wewnętrznych powierzchni, a następnie przejdź do mycia zewnętrznych. Staraj się wykonywać spokojne, delikatne ruchy do przodu i do tyłu.

Zadbaj o zęby dziecka

1. Postaraj się ograniczyć dzienną ilość spożywanych słodyczy przez dziecko. Zamiast nich podaj dziecku znacznie zdrowy (jednak również słodki) owoc, taki jak np. truskawki czy banany.

2. Słodzone soki oraz napoje gazowane również nie sprzyjają zębom Twojej pociechy. Jeżeli znajdziesz czas, warto abyś samodzielnie przygotowywała dziecku soki w domu, np. ze świeżych pomarańczy.

3. Twoim zadaniem jest wypracowanie u dziecka systematyczności w pielęgnacji zębów. Możesz zachęcić je poprzez wspólne szczotkowanie, które może okazać się również wspaniałą zabawą.

4. Jeżeli nie jesteś pewna, czy Twój maluch prawidłowo (i uczciwie) szczotkuje zęby, możesz go odrobinę skontrolować, a nawet pomóc.

5. Do szczotkowania zębów dziecka używaj tylko past fluorowanych. To właśnie one wzmacniają szkliwo zębów oraz utrudniają gromadzenie się bakterii na zębach.

6. Regularnie odwiedzaj stomatologa ze swoim dzieckiem. Dzięki profilaktyce i kontrolom możliwe jest zaleczenie zęba niemal bezboleśnie.Tekst: Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk

Źródło: MilionKobiet.pl


Przeczytaj również:

Co zrobić ze śpiochem?

Mokry kłopot

Jak usunąć zajady


Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Wtorek 05.06.2012 (aktualizacja: 2012-06-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Makler
Czy można u dzieci stosować preparaty typu Plomb-r? http://www.plomb-r.pl/
Dodano: 2012-11-12 10:24:35 Zgłoś nadużycie
teni
Ja mojemu dziecku delikatnie szczotkowałam już nawet dziąsła, zawsze podczas kąpieli, i teraz nie ma żadnego problemu ze szczotkowaniem, bo to dla niego tak naturalna czynność jak jedzenie! A ma dopiero 1,5 roku...
Dodano: 2012-06-06 09:58:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×