Już wiemy, który z serwisów jest najgorszy dla zdrowia psychicznego młodych ludzi

Platforma ma najgorszy wpływ na swoich użytkowników.

iStock-520612986.jpg

Brytyjskie badania donoszą, że Instagram został oceniony jako platforma medialna, która ma najgorszy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi. W ankiecie poproszono 1,479 osób w wieku od 14 do 24 lat, by przypisali popularne aplikacje społecznościowe do poszczególnych zagadnień- niepokoju, depresji, samotności, prześladowania oraz wpływu na myślenie o sobie.  I choć Instagram twierdzi, że zdrowie, bezpieczeństwo oraz wsparcie młodych ludzi jest na szczycie priorytetów platformy, niezależne organizacje charytatywne w zakresie edukacji zdrowotnej, zachęcają do podjęcia działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników.

Badanie Royal Society For Public Health, najdłużej działającego na świecie organu zdrowia publicznego wykazało, że platformy społeczne powinny identyfikować użytkowników z problemami zdrowia psychicznego. Instagram twierdzi, że posiada informacje oraz narzędzia, które umożliwiają radzenie sobie z zastraszaniem oraz ostrzega użytkowników przed wyświetlaniem określonych treści.

Raport donosi także, że portale społecznościowe, w tym między innymi Instagram, mogą mieć pozytywny wpływ na samoekspresję i samoświadomość. Około 90 procent młodych ludzi korzysta z mediów społecznościowych częściej niż inne grupy wiekowe. Są oni szczególnie podatni na skutki uboczne.

W anonimowej ankiecie online, użytkownicy portali społecznościowych zostali poproszeni o wskazanie, (poprzez odpowiedzi na szereg pytań), która z platform, na ich samopoczucie działa najgorzej. Na podstawie tych opinii YouTube uznano za platformę o najbardziej pozytywnym wpływie. Za YouTubem uplasowały się Twitter oraz Facebook. Najgorsze wyniki dotyczyły Snapchata oraz Instagrama.

Dyrektor RSPH podsumowuje ankietę w ten sposób– Interesujące, że Snapchat oraz Instagram osiągnęły najgorsze wyniki w kwestii wpływu na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Obie platformy skupiają się na obrazach i wydaje się, że u młodych ludzi mogą powodować poczucie nieadekwatności oraz lęku. W świetle tych ustaleń eksperci do spraw zdrowia publicznego, wzywają platformy społecznościowe do wprowadzenia kontroli i środków mających na celu walkę o zdrowie psychiczne użytkowników.

Zdjęcie: iStock

Źródło: bbc 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 10.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×