Naukowcy ogłaszają: młodsze dzieci, mają większe predyspozycje do robienia problemów!

Czy przekleństwo młodszego dziecka istnieje?

iStock-542002122.jpg

Badania przeprowadzone na początku 2017 roku dowiodły, że dzieci poczęte jako pierwsze, mają wyższe IQ od swojego młodszego rodzeństwa oraz lepsze predyspozycje do logicznego myślenia. Naukowcy postanowili przeprowadzić kolejne badania i ponownie, pierworodni najprawdopodobniej mogą wieźć prym. Okazało się bowiem, że młodsze dzieci mają większe skłonności do niegrzecznego zachowania, co niekiedy kończy się poważnymi konsekwencjami.

Według raportu Josepha Doyle'a ekonomisty Instytutu Technologii w Massachusetts, przekleństwo dziecka poczętego jako drugie może być prawdą. Doyle i jego koledzy twierdzą bowiem, że dzieci urodzone w drugiej kolejności (zwłaszcza chłopcy), są bardziej zbuntowani niż ich starsze rodzeństwo. Zgromadzone przez nich dane, dotyczą tysięcy braci w Stanach Zjednoczonych i Europie. Pokazują, że mają od 25 do 40 procent większe prawdopodobieństwo znalezienia się w poważnych kłopotach szkolnych lub prawnych. 

Jednym z możliwych wyjaśnień dla tego odkrycia jest to, że styl wychowywania dziecka zmienia się według porządku urodzin. Przykładowo: pierworodne dzieci często otrzymują niepodzielną uwagę rodziców, młodsi zaś muszą o nią konkurować. Wraz z rozwojem rodziny zmienia się także dynamika wychowania. 

Naukowcy dowiedli także, że istnieje pewien minus bycia najstarszym dzieckiem. Stwierdzono, że pierworodni są dwukrotnie częściej narażeni na presję odniesienia sukcesu, niż ich młodsze rodzeństwo.Oczywiście badania przeprowadzone przez naukowców, nie skazują dzieci urodzonych jako drugie na przestępczą przyszłość lub problemy w pracy. Chodzi wyłącznie o wskazanie, że czas urodzenia może mieć dużo większy wpływ na rozwój dziecka, niż mogłoby się wydawać. 


Zdjęcie: iStock

Źródło: countryliving


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 14.09.2017 (aktualizacja: 2017-09-14)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
I dlatego ja mam tylko jedno dzieciątko, które ma całą moją niepodzielną uwagę i więcej nie planuję. Presji jednak na nim żadnej nie wywieram. My się bawimy jednocześnie się ucząc i stymulując mózg do rozwoju: http://teachyourbaby.pl/
Dodano: 2017-09-15 21:16:14 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×