Zrób maluchowi USG

W wielu krajach badania ultrasonograficzne u dzieci są obowiązkowe, tak jak szczepienia. W Polsce – tylko zalecane, ale warto je robić co kilka lat. Nawet jeśli z malcem nic złego się nie dzieje.

Zrób maluchowi USG

Kiedy byłaś w ciąży, czekałaś na kolejne badanie USG (ultrasonograficzne) z niecierpliwością. Pokazywało, czy maluszek prawidłowo się rozwija, czy jego narządy wewnętrzne pracują właściwie. Od jego przyjścia na świat chodzisz z nim na okresowe badania do pediatry i cieszysz się, że tak wspaniale rośnie. Po co więc wykonywać dziecku jakieś dodatkowe badania? Przecież nic mu nie dolega. Ale sama wiara w to, że maluchowi nic nie dolega, nie wystarczy. Dziecko szybko rośnie i choroby przebiegają u niego gwałtowniej niż u dorosłych. Możesz nie zauważyć, że z maluchem dzieje się coś niedobrego, ponieważ niektóre schorzenia (np. nowotwory) dość długo rozwijają się bezobjawowo lub powodują dolegliwości typowe dla innych dziecięcych chorób. Czuły sprzęt USG  wyłapie nawet niewielkie zaburzenia i zmiany, które mogą okazać się problematyczne. Dzięki szybkiej diagnozie malca można skuteczniej leczyć.


Kontrola niemowlaka


Nie obawiaj się, że badanie USG zaszkodzi twojej pociesze. Jest krótkie i bezbolesne. Wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są bezpieczne. W przeciwieństwie do innych badań umożliwiających zajrzenie do wnętrza organizmu, np. podczas wykonywania zdjęć rtg. czy tomografii komputerowej, nie prześwietla się organizmu promieniami rentgena. Dlatego lekarze wolą korzystać z USG. Kiedy niepokoi ich stan zdrowia niektórych noworodków (urodzonych przedwcześnie, za pomocą kleszczy czy vacuum, niedotlenionych etc.), zlecają wykonanie USG przezciemiączkowego i jamy brzusznej jeszcze w szpitalu.  Ale jeśli twój malec urodził się zdrowy, nie będzie miał wykonanego takiego badania. Pomimo to zawsze warto wykonać dziecku:


✗ USG przezciemiączkowe głowy. Niektórzy specjaliści uważają, że powinno się je zrobić wszystkim noworodkom do 6. tygodnia życia. To jedyna okazja, aby w bezinwazyjny sposób sprawdzić, czy w mózgu malca nie ma niepokojących zmian, np. wad ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowia) czy takich, które mogą doprowadzić do padaczki. Gdy ciemiączko zarośnie (ok. 1. roku życia), fale dźwiękowe nie przejdą przez barierę kostną. Mózg będzie można wtedy zdiagnozować tylko za pomocą tomografii.


✗ USG jamy brzusznej. Wykryje m.in. wady układu moczowego, torbiele, tendencję do przerostu odźwiernika.


✗ USG stawów biodrowych. Dziecko pomiędzy 6. a 12. Tygodniem życia trafia na badanie bioder do ortopedy. Nawet jeśli specjalista uzna, że wszystko jest w porządku, warto wykonać badanie USG. Niektóre rodzaje dysplazji stawów biodrowych jest w stanie wykryć tylko specjalistyczny sprzęt. Jeśli nie dostaniesz skierowania, warto zrobić to badanie na własny koszt. Nieleczona dysplazja może spowodować, że dziecko będzie miało problemy z chodzeniem.      

Zrób maluchowi USG
Badanie starszaka


Zdrowemu dziecku mniej więcej co pięć lat powinno się wykonać kontrolne USG brzucha i szyi, a chłopcu – zbadać jądra. Ale kiedy zaniepokoją cię jakieś objawy, nie czekaj, tylko porozmawiaj z lekarzem o wykonaniu:


✗ USG szyi – gdy dziecko ma przez dłuższy czas powiększone węzły chłonne szyi lub nad obojczykami, gdy przy tym gorączkuje i nie ma oznak infekcji (objawy chłoniaka).


✗ USG jąder u chłopców i narządów rodnych u dziewczynki – w sytuacji gdy chłopiec ma jądra różnej wielkości, a dziewczynka skarży się na bóle podbrzusza.


✗ USG serca (tzw. echo serca) – jeśli dziecko szybko się męczy, chudnie albo lekarz w trakcie osłuchiwania wykrył szmer nad sercem (objawy sugerujące występowanie wady serca).


Tekst: Dorota Mirska-Królikowska


Gdzie i kiedy wykonasz dziecku bezpłatne badania USG


Pediatrzy i onkolodzy od lat walczą o to, aby w Polsce wykonywać badania USG wszystkim zdrowym dzieciom do 16. roku życia. Niestety, jak dotąd nie udało się zdobyć na nie funduszy. Jednak możesz bezpłatnie przebadać dziecko dzięki akcji „NIE nowotworom u dzieci”. Jest organizowana w całej Polsce co roku od 7 lat przez Fundację Ronalda McDonalda. Z badań mogą skorzystać wszystkie dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Są wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy radiologów i polegają na diagnostyce ultrasonograficznej szyi oraz jamy brzusznej wraz z narządami miednicy mniejszej.


■ Zapisy oraz informacje na temat terminów badań na stronie www.nienowotworomudzieci.pl.


Po co badać zdrowe dziecko

Często przekonuję rodziców, żeby przychodzili z wizytą do przychodni nie tylko wtedy, gdy dziecko jest chore, ale również na okresowe wizyty kontrolne. Wykonywane regularnie badania moczu, krwi i USG mogą albo wykryć chorobę, której nie widać, albo, najczęściej, upewnić rodziców, że wszystko jest dobrze, bo dziecko jest zdrowe.

Każdy noworodek powinien mieć zrobione USG, a potem regularnie należy je powtarzać u starszych dzieci. Aby wyniki były miarodajne, badanie musi być wykonane przez wysokiej klasy specjalistę i na precyzyjnym sprzęcie. Dziecko ma niewielkich rozmiarów narządy wewnętrzne i trzeba sporego doświadczenia, aby czegoś nie przeoczyć. Warto więc dowiedzieć się, czy w szpitalu albo przychodni, z których usług korzystamy, jest dostępna nowoczesna aparatura diagnostyczna i są dobrzy specjaliści. Jeśli badanie zlecił lekarz pracujący w państwowej placówce, zostanie wykonane bezpłatnie w ramach NFZ. Jeśli rodzicom zależy na czasie, można je wykonać w prywatnej przychodni (koszt to 40-100 zł).

Zrób maluchowi USG


Ekspert Olivii
dr n. med. Małgorzata Gołkowska
specjalista neonatolog, pediatra
kierownik medyczny Baby Clinic

Dodał(a): Redakcja , Wtorek 29.03.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
karolina5265
Badanie usg powinien wykonywać każdy. Nie tylko kobiety i maluchy, ale również mężczyźni, a wiadomo, jak ciężko zaprowadzić ich do lekarza.
Dodano: 2018-03-15 22:31:59 Zgłoś nadużycie
tricja
staram się badać regularnie dziecko, jeżdżę na USG co ok 2 lata do http://www.gabinetusg.com.pl wolę wiedzieć, że dziecku nic nie dolega niż mieć taką nadzieję
Dodano: 2014-01-15 14:28:40 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×