Pokochaj siebie

Miłość do samego siebie to warunek wstępny, aby zacząć kochać bezinteresownie. Tylko wówczas, gdy zaakceptujemy samych siebie, możemy stać się prawdziwie bezinteresowni i wolni od nas samych. Wolni od depresji.


poczucie własnej wartości

Otóż rezygnacja i brak akceptacji własnej osoby nie pozwalają znaleźć szczęścia w życiu osobistym lub to skutecznie utrudniają.  Miłość do siebie samego, pełna akceptacja - jest sprawą kluczową w relacjach międzyludzkich. Problem ten jest rozpatrywany na wielu polach: filozoficznym, teologicznym, psychologicznym, a także w odniesieniu do wybranych fragmentów Pisma Świętego. Istnieje podwójne znaczenie słów "miłość własna", a ich właściwą interpretację podpowiem, zwracając również uwagę na daleko idące skutki ich złego rozumienia. Dowiecie się również, kiedy samoakceptacja może przerodzić się w egoizm.

Poczucie własnej wartości (samouznanie) jest indywidualną oceną; werdyktem fałszywym lub prawdziwym, który decyduje o tym, co czujesz i myślisz na temat swojego prawa do istnienia na świecie i do wyrażania, bez obaw, swojej osobowości.  Rozwijanie poczucia własnej wartości polega między innymi, na uczeniu się sposobów dokładniejszego oceniania swoich możliwości. Prowadzi to zwykle do pozytywniejszego odczuwania samego siebie.  Podstawową definicją poczucia własnej wartości jest wiara w skuteczność własnego umysłu, w umiejętność myślenia, uczenia się, dokonywania własnych wyborów, podejmowania właściwych decyzji oraz radzenia sobie ze zmianami.

W dzisiejszej gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej w naszym kraju, brak wiary w siebie, jest poważnym problemem wielu ludzi. Tymczasem osoby z wysokim poczuciem własnej wartości posiadają niezwykłą umiejętności: wiarę we własną skuteczność i szacunek do siebie.

W jaki sposób można zwiększyć swoją samoocenę?

Oto kilka moich sprawdzonych metod:

1. Wizualizować, że wyglądamy pięknie, osiągamy dany, wyznaczony sobie cel...
2. Stosujmy Afirmacje, które pomagają nam pracować nad sobą, podnoszą nas na duchu. Często wypowiedziane słowo - staje się "rozkazem" dla podświadomości!
3. Terapia lustrem: Codziennie spoglądaj w nie i obserwuj swoje mocne strony. Powtarzaj sobie definicję: "Jestem wiele warta. Opinia innych jest subiektywna i nie interesuje mnie, wiele osób mi zazdrości. Jestem świadoma, że nie zmienię świata, ale siebie mogę! Znam swoją wartość.

Ludzie z wysokim samouznaniem:

- wierzą we własne możliwości,
- ceniąc swoją wartość, gotowi są dostrzec i docenić wartość innych,
- nie projektują własnych uczuć na innych, są świadomi swojej inteligencji emocjonalnej,
- potrafią połączyć dwie sfery życia: Pracę i Rodzinę,
- mają odwagę prosić innych o pomoc, chociaż wiedzą, że sami są w stanie podejmować decyzje,
- są integralni, uczciwi i odpowiedzialni

Przybliżę Wam kochani jak odróżnić wygórowane i chore wręcz poczucie wartości od zdrowego pojęcia poczucia wartości osobistej. Kiedy przekracza się granicę? Kiedy podejście do samego siebie jest złe? Poniżej przykłady:

1. Jeśli stale rozpowiadamy o sobie w samych superlatywach, a osoby na przykład tęższe od nas, mniej zgrabne - notorycznie krytykujemy.
2. Kiedy stale robimy uwagi na temat wyglądu sąsiadki, koleżanki z klasy czy: "zezowatego gościa pracującego na stacji paliw".
3. Wygórowane poczucie wartości to wyrażanie się: "Jestem lepsza od innych". "Ja mam studia, a Ty jesteś zerem". Kiedy robimy komuś przykrość, bo jest biedniejszy od nas, itd.
4. Chore poczucie własnej wartości to wyżywanie się na innych i leczenie swoich "kompleksów" poprzez atakowanie osób trzecich. W gruncie rzeczy osoba taka jest zakompleksiona, choć w jej mniemaniu posiada właściwą ocenę siebie i - choć ma liczne kompleksy, to tak naprawdę nigdy nie przyzna się do tego, a wszelka pozytywna krytyka pod jej/jego adresem zakończy się „wielką obrazą majestatu”, bądź agresją, czy też - w najgorszym przypadku - napadem szału. Często takie przejawy można zaobserwować u rozkapryszonych (rozpuszczonych) dzieci lub osób dorosłych, które całe życie dostawały to, czego chciały, często wspinając się "po plecach innych", żyjąc kosztem innych, nie nauczone, że w życiu należy ponosić odpowiedzialność za swoje czyny; osoby, które nie doceniały nikogo oprócz siebie i swego interesu!

Małe porównanie - dobre i złe strony. Podam Wam kochani na przykładach słów:

- "Jestem najlepsza, a Ty nie dorastasz mi do pięt. Ja mam studia, a Ty jesteś zerem po podstawówce"
BARDZO NEGATYWNA WARTOŚĆ!!! Chore poczucie wartości
 - "Tu i teraz jestem ładna, zasługuję na to by kochać i być kochaną. Podobam się sobie i dużo mam do zaoferowania"
POZYTYWNE!!! To podbudowanie siebie, ale nie kosztem drugiego człowieka.
 - "Jestem najlepszą laską w klasie i odbije Ci Twojego przystojniaka, Ty jesteś gruba i beznadziejna"
BARDZO NEGATYWNA WARTOŚĆ!!! Chore poczucie wartości, ponieważ krzywdzi się mocno drugiego człowieka słowem, zastraszaniem. Jest to siła destrukcyjna.
 - "Skończ z tą awanturą! Nie krzycz na mnie, nie masz prawa, nie pozwolę się obrażać, znam swoją wartość!!!
POZYTYWNE!!! i to bardzo! Konstruktywna kłótnia, gdzie jedna strona nie pozwoli drugiej na poniżanie, czy kierowanie sobą. Tak trzymać!

Wiele razy w życiu jesteśmy powaleni na ziemię, zmięci i rzuceni w błoto przez decyzje, które kiedyś podjęliśmy i okoliczności, które stanęły nam na drodze. Czujemy się przez to mniej wartościowi.  Ale to nie ma znaczenia, co się stało i co się jeszcze stanie...  TY nigdy nie stracisz swojej wartości: brudny czy czysty, zmięty czy w dobrej formie, jesteś ciągle bezcenny dla tych, którzy Cię kochają.

Wartość naszego życia nie wynika z tego co robimy, ani nie zależy od tego, kogo znamy, lecz KIM JESTEŚMY! Jesteś wyjątkowy! Nigdy o tym nie zapomnij! Licz swoje błogosławieństwa, nie problemy!


Tarot, Dopasowanie par, Doradztwo duchowe, Afirmacje i inne porady.
Wróżka Julia-Santi

Zadzwoń: 700 688 347.
Opłata za minutę połączenia to 4.26 zł brutto.
Wyślij SMS o treści: TC.SANTI. treść pytania do eksperta
pod numer 74068. Koszt SMS to 4.92 zł brutto
Pełny profil wróżki znajdziesz tutaj.Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Piątek 13.04.2012 (aktualizacja: 2012-04-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×