Miłosne zwyczaje walentynkowe

O miłosnych zwyczajach, magicznych rytuałach słów kilka.

zwyczaje walentynkowe


Kim był święty Walenty, że został tak bardzo popularnym patronem zakochanych?

Walenty był biskupem Terni w Umbrii. Wiadomości o nim są dość skąpe, często sprzeczne i obrosłe legendą. Żył w III w. i był kapłanem rzymskim. Tam w czasie prześladowań (za panowania cesarza Klaudiusza II Gota), wraz ze św. Mariuszem i krewnymi, asystował męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Zasłynął nie tylko z żarliwych przemówień w obronie chrześcijan, cudów ozdrowieńczych w imię Jezusa, także udzielał po kryjomu ślubów zakochanym parom, wbrew edyktowi cesarskiemu, który takich praktyk zakazywał. Wkrótce sam został pojmany i doprowadzony do prefekta Rzymu, który przeprowadził rutynowy proces polegający na wymuszaniu odstępstwa od Chrystusa. Oczywiście, zastosowano brutalne tortury – przy pomocy biegłego kata połamano mu kości, ale Walenty nie zaparł się wyznawanej wiary. Ponieważ nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu, a nawet swoim przykładem nawrócił jednego z oprawców, wzburzony prefekt kazał ściąć Walentego. Stało się to 14 lutego 269 roku.

Gdy na św. Walenty deszcze, mrozy ruszą jeszcze

W późniejszych czasach uznano, że skoro 14 luty wypada w przeddzień rzymskich luperkaliów – dość swobodnie obchodzonego święta budzącej się wiosny i życia – to idealnie można obwołać św. Walentego patronem zakochanych - wszak miłość pobudza do życia. Wcześniej jednak Walenty stał się znanym patronem wszystkich chorych na epilepsję, stąd tak popularne stały się jego relikwie. Wielu zamożnych fundatorów starało się sprowadzić do kościołów lokalnych cząstkę, przy pomocy której mieli nadzieję na wyzdrowienie chorego krewnego. W Polsce najczęściej są sprowadzone prosto z Rzymu (z świątyni p.w. Św. Praksedy) – znajdziemy je w katedrze p.w. św. Wojciecha w Gnieźnie, w sanktuarium św. Walentego w Krobi, w kościele w Chełmnie, Rudach Raciborskich, Urazie, Krakowie, Bieruniu Starym, Lubczy.

Gdy w św. Walenty deszcz pada, długą zimę zapowiada

Wiele zwyczajów walentynkowych wywodzi się właśnie z obrzędów pogańskich. Kolor czerwony przywołuje na myśl ogień pożądania, pobudza zmysły, zwraca uwagę. W dniach luperkaliów łączono w pary przyszłych małżonków, planowano związki, zawierano umowy ślubne – a wszystko w obecności kapłanów ubranych w czerwone szaty. W rytuałach magicznych czerwone świece są często wykorzystywane, zwłaszcza w kontekście przywołania ukochanego, wzbudzenia miłości, zatrzymania uczuć, wzmocnienia uroku.

Gdy na święty Walenty mróz, chowaj sanie, szykuj wóz

Bardzo popularne na zachodzie Europy, zwłaszcza w krajach anglosaskich święto ostatnio z powrotem stało się popularne w Polsce – a przecież w naszej tradycji chrześcijańskiej Walenty nie zniknął, jedynie był zapomniany w kontekście obrzędów związanych z miłością. Od wieków panny wróżyły sobie w wigilię – wieczór poprzedzający dzień św. Walentego – wykorzystując często wróżby matrymonialne (np. losowe), podobne do wróżb andrzejkowych. Co prawda sięgająca głębokiego średniowiecza angielska tradycja wystawania kawalerów o świcie w Walentynki przed domem ukochanej u nas się nie przyjął (pierwszy, którego panna ujrzała w ten dzień zostawał jej "Walentym" – partnerem na zabawach przez cały rok), ale XVIII -wieczny zwyczaj wysyłania kartek z romantycznymi (i anonimowymi) wyznaniami przyjął się jak najbardziej.

Jak Walenty nie poleje, na szybką wiosnę masz nadzieję

Jeśli pragniesz dowiedzieć się co nieco o przyszłości swojego związku, lub dopomóc w spełnieniu marzenia o tym jedynym – poniżej kilka wróżb, rytuałów i porad.

Kolacja walentynkowa

Obowiązkowo z płonącymi, najlepiej czerwonymi świecami na stole – obserwuj płomień. Bardzo jasny i stały mówi o stabilnym uczuciu; chwiejny, mały - o długiej rozłące; witujący, iskrzący - o kimś trzecim w Waszym związku.

Pierwsza randka

Lepiej wybrać piątek, gdy księżyc jest w nowiu, założyć nową bieliznę - to wróży szybki ślub i udane, długoletnie szczęśliwe pożycie małżeńskie.

Przywołanie ukochanego


Przez tydzień poprzedzający spodziewane spotkanie, codziennie wieczorem warto znaleźć chwilę na mały rytuał. Przed lustrem należy zapalić czerwoną świecę, postawić zdjęcie ukochanego przed sobą (dobrze byłoby mieć na sobie czerwoną bieliznę i ulubione perfumy). Przez kilka minut należy przywoływać tego jedynego w myślach, mówić jemu te wszystkie czułe i miłe rzeczy, których nie mamy śmiałości wypowiedzieć na głos, także wyobrazić sobie bardzo intymne sprawy – spotkanie nie tylko dojdzie do skutku, ale będzie miało bardzo gorący charakter.

Wyznanie miłości

To pierwsze, najważniejsze nie powinno paść w dniu, w którym spadł pierwszy śnieg, albo wieje porywisty wiatr – to zapowiada szybki rozpad relacji. Nie należy też okazywać sobie czułości na schodach – przejdzie na kogoś innego.

List miłosny

O ile kartka walentynkowa powinna być zaopatrzona w rysunek serca, czerwony kolor, podpisana przez Walentego lub Walentynkę, to aby utrwalić uczucie dobrze byłoby napisać list miłosny. Koniecznie niebieskim długopisem lub piórem z niebieskim atramentem, najlepiej na niebieskiej kartce – błękit świadczy o poważnym traktowaniu miłosnych wyznań. Nie pisze się ołówkiem, gdyż sugeruje to nieszczerość uczuć i lekceważenie adresata. Dobrze byłoby narysować serduszka, kwiatki, całuski – ale zawsze trzy, inna liczba przyniesie pecha. Obowiązkowo ortograficznie i czytelnie.

Imię ukochanej osoby

Wróżba losowa, polegająca na kręceniu jabłkiem – najpierw wypisujemy imiona na kartce, potem obracamy jabłkiem dookoła osi, gdy się zatrzyma ogonek wskaże imię przyszłego ukochanego. Podobnie rankiem po przebudzeniu pierwsze imię jakie usłyszymy bądź przeczytamy, to imię tego jedynego (lub jedynej).

Zawód i sytuacja materialna narzeczonego

Warto wyjść na spacer w Walentynki i obserwować ptaki. Przelatujący nad głową rudzik wróży marynarza, wróbel – biedaka, szczygieł – bogacza, sroka – złodzieja. Należy też wystrzegać się wiewiórek, mówią o zazdrosnym i skąpym narzeczonym.

Kto na Walentego walentynkę szczerą dostanie, rychło na ślubnym kobiercu z ukochanym stanie


Do zwyczajów współczesnych doszło także obdarowywanie się prezentami, często bardzo erotycznymi (np. frywolna bielizna, którą koniecznie trzeba zobaczyć na ukochanej, najlepiej jeszcze tego wieczoru ), romantyczna kolacja we dwoje, kwiaty – najlepiej czerwone róże, symbol gorącej miłości. Warto jednakże zabłysnąć kreatywnością przed ukochaną i np. zaprosić na seans do  profesjonalnej wróżki, jasnowidza, numerologa, tarocistki, astrologa. W ten wyjątkowy dzień można się wiele dowiedzieć o sobie i o partnerze.Karty tarota, karty klasyczne, doradco duchowe i inne porady.
Wróżka Julitta
Zadzwoń: 700 588 343
Opłata za minutę połączenia to 3.69 zł brutto
Wyślij SMS o treści: TC. JULITTA.treść pytania do eksperta
pod numer 74068. Koszt SMS to 4.92 zł brutto.
Pełny profil wróżki znajdziesz tutaj.


Dodał(a): Emilia Czaczkowska , Poniedziałek 13.02.2012 (aktualizacja: 2012-02-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
roxen2
http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/walentynki-w-polsce-historia-prawdziwa,87_36564.html
Dodano: 2012-02-13 21:46:29 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×