A może szkolenie za pieniądze unijne?

Chciałabyś rozwijać się zawodowo, ale szef rozkłada ręce, a w twoim domowym budżecie pustki. Czy wiesz, że możesz uczyć się za niewielkie pieniądze albo wręcz nie wydając nawet złotówki?! Jak? Zdecyduj się na projekt dotowany przez Unię.

Unia Europejska

By wybrać najlepiej

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie szkolenia w ogóle są organizowane, a także gdzie powinnaś szukać informacji na ich temat. To nie jest trudne, podpowiemy ci, co krok po kroku powinnaś zrobić.

Blisko domu…

Informacje o szkoleniach znajdziesz w internecie na stronach wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Szukaj zakładek: "Program Kapitał Ludzki", "Baza projektów", "Szkolenia". Tam podawane są informacje, jaka instytucja (tzw. operator projektu), w jakich terminach prowadzi dane szkolenie w twoim miejscu zamieszkania. Możesz też zgłosić się do Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich, które działają w każdym województwie. Porada jest bezpłatna.

...Lub na odległość

Wiedz, że szkolić się możesz nie tylko w województwie, w którym mieszkasz. Zaglądaj też czasem na www.inwestycjawkadry.info.pl – tam są informacje dotyczące szkoleń i studiów w całym kraju.

Zapisz się i ucz!

Jeżeli się okaże, że możesz korzystać z dokształcania, wypełnij wniosek i czekaj na informację o tym, czy zostałaś zakwalifikowana. To, ile trwa takie szkolenie, zależy od jego organizatora. Może to być jeden, dwa dni albo nawet kilka miesięcy. Przy dłuższym dokształcaniu upewnij się, czy szkolenie nie będzie kolidowało z twoją pracą lub nauką, gdyż nieobecność na zajęciach bywa karana finansowo. A jak wyglądają takie zajęcia? Najczęściej są to wykłady lub warsztaty z udziałem ekspertów z dziedziny, z której się dokształcasz.

A na koniec - egzamin

Szkolenie zwykle kończy się egzaminem. Jeśli go zdasz, otrzymasz certyfikat. Pamiętaj, że nie ma przeszkód, byś korzystała z kolejnych możliwości. Poszukaj nowego szkolenia. Teraz wiesz, jak to zrobić. Zajrzyj na znane ci już strony internetowe i do dzieła.

Ile taka nauka kosztuje?

•    Zwykle organizowane są kursy dla wybranych zawodów, np.: nauczycieli, pielęgniarek, lub dla bezrobotnych.
•    Czasem kryterium jest wiek, np. kursy są dla osób do 25. albo po 50. roku życia.
•    Możesz wybrać studia podyplomowe. Także są finansowane przez Unię. Na www.inwestycjawkadry.info.pl  znajdziesz wyższe uczelnie w kraju, które oferują studia podyplomowe dofinansowane przez Unię, na ogół w 60 proc. Resztę pokryć musisz sama, np. gdy prowadzisz działalność gospodarczą. Jeśli pracujesz, porozmawiaj o możliwości dofinansowania z szefem. A gdy jesteś bezrobotna, ale wiesz, że studia pomogą ci znaleźć pracę – poproś o pomoc finansową urząd pracy.Dodał(a): Marta Śliwińska , Środa 07.12.2011 (aktualizacja: 2011-12-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×