Chcieć znaczy móc

Efektywna realizacja celu powinna być podróżą przed siebie i w głąb siebie. Oznacza to, że równie ważne co samo działanie, jest dotarcie do głębokich wartości i pragnień, które kryją się za celem. Tu tkwi nasza siła motywacji tak potrzebna do tego by nie zawrócić z obranej drogi. Głęboka samoświadomość wpływa na otwartość i kreatywność. W efekcie dostrzegamy znacznie więcej dróg dojścia do celu i możliwości, niż zakładaliśmy. Człowiek w każdej chwili może coś zmienić w swoim życiu, pierwszy krok to najzwyczajniej pozwolić sobie na to i zaakceptować zmiany.

Chcieć znaczy móc

Chcieć znaczy móc

Zmiana jest utożsamiana z poczuciem braku stałości i z zaskakującymi, nieprzewidywalnymi czynnikami, które prędzej jesteśmy skłonni interpretować jako źródło obaw i czarnych scenariuszy, niż nowych możliwości. Większość z nas lubi siedzieć w swojej dotychczasowej strefie komfortu, choć nie do końca najlepszej to w naszej opinii względnie dobrej i tolerowanej bo przewidywalnej. Zjawisko oporu przed zmianą, to działanie obronne, które wynika ze strachu przed porażką, przed zawiedzionymi marzeniami, przed czymś nowym i nieznanym. Wolimy więc narzekać i być tam gdzie jesteśmy czy też żyć jak dotychczas, zamiast dążyć do szczęścia i spełnienia. To my sami uniemożliwiamy sobie tworzenie lepszej rzeczywistości.

Na intensyfikację oporu wpływa tendencja do zachowań konformistycznych, powszechnie uznawanych i powielanych przez większość oraz potrzeba zachowania status quo. Ludzie potrzebują potwierdzenia dla samych siebie, że ich dotychczasowe życie, a więc wizja tego kim są i co robią, ma sens i jest poprawna. Ten schemat chroni ich przed doznawaniem dysonansu poznawczego, a więc niezgodnością między tym co myślą i co robią. Opór przed zmianą można minimalizować dzięki pogłębianiu świadomości swoich pragnień, potrzeb i wartości. Na wstępie pomaga bardzo dokładna i konkretna wizualizacja celu. Istotne jest też dostrzeżenie swoich zasobów i umiejętności. Większość tego, czego możemy najbardziej potrzebować do skutecznej realizacji własnych dążeń jest w nas samych, często jednak nie uświadomiona.

Dbanie o siebie i celebrowanie nawet najmniejszego sukcesu kieruje naszą uwagę na osiągnięcia i możliwości, a to wprawia w ruch naszą motywację i podnosi wiarę we własne siły. Z celem jest jak z górskim szczytem. Z początku cel wygląda zachęcająco, a my jesteśmy tak zaabsorbowani i podekscytowani jego zdobyciem, że bagatelizujemy wszelkie przygotowania do wędrówki. Drogi, które prowadzą do niego bywają różne, nie zawsze są proste, a często bywają strome, kręte i kamieniste. Warto je poznać zanim wyruszymy. Jeśli nie przewidzimy przeszkód na swojej ścieżce, ryzyko niepowodzenia stanie się zdecydowanie większe. Bywa i tak, że cel przeraża swym ogromem i powoduje, że porzucamy naszą wędrówkę nawet jej nie zaczynając.


Dodał(a): Karolina Czaja , Wtorek 03.07.2012 (aktualizacja: 2012-07-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×
  • Bądź sobą!

    Bądź sobą!

    Korzystaj z życia i kieruj się tą zasadą. Jesteś wyjątkowa, jedyna i niepowtarzalna- pamiętaj o tym. Żyj tak, jak masz na to ochotę i postępuj zgodnie ze swoimi uczuciami. Ten artykuł… czytaj więcej

  • Zostań ogrodniczką

    ogrodniczka

    Ogrodnik terenów zielonych - przygotowanie do zawodu ogrodnika. czytaj więcej