Granice prywatności w pracy

Jeśli nie chcesz stać się przedmiotem firmowych plotek i kozłem ofiarnym w pracy, świadomie wyznaczaj granice. Mów o sobie, ale tylko tyle, ile chcesz, by wiedziano na twój temat. Reaguj na plotki asertywnie. Starannie wybieraj sobie przyjaciół. Broń swojej prywatności.

Granice prywatności w pracy

Choć panuje przekonanie, że praca nie powinna być miejscem towarzyskich relacji, jednak prywatne informacje na temat pracowników są nieodłączną częścią kultury organizacyjnej. Nic dziwnego. W pracy spędzamy większą część swojego życia i lubimy wiedzieć, kim są ludzie, z którymi dzielimy pokój. Najbardziej atrakcyjne wydaje nam się odkrywanie sekretów tzw. outsiderów – ludzi, którzy zwykle trzymają się na uboczu, niechętnie o sobie mówią i z premedytacją unikają firmowych imprez. Outsider budzi naszą czujność, nie ufamy mu: "A może jest protegowanym szefa?", podejrzewamy o to, że zadziera nosa, albo podstępem dybie na nasze stanowisko. Nie bez powodu tzw. kadrowe cieszą się w firmie ogromną popularnością, bo wiadomo, pani Krysia z kadr ma swoje sposoby, by wyśledzić przeszłość zawodową każdego nowozatrudnionego.

Gdzie leży granica?

Zdaniem doradców zawodowych, nie ma jednej, z góry określonej granicy prywatności w pracy. Każdy z nas ma prawo do wolności i wyboru w temacie ujawniania własnej prywatności. W firmie jednakowo plotkują mężczyźni i kobiety, choć babskie plotki bardziej ranią i częściej wykluczają z grupy. Może dlatego, że my kobiety bardziej cenimy sobie przyjaźń, także w pracy, z racji płci jesteśmy bardziej empatyczne, chętne służyć radą i wsparciem, no i w relacjach kierujemy się zasadą: "Powiem ci coś na swój temat, ale ty też zdradź mi swój sekret".

Jeśli jesteś osobą, która nie ma zwyczaju zwierzać się ze swoich prywatnych problemów, czy nawiązywać przyjaźni w pracy, masz do tego prawo, ale… pamiętaj, to, czego o sobie nie powiesz, inni dopowiedzą za ciebie.


1. Jeśli przekazujesz jakieś prywatne informacje na swój temat, zadaj sobie pytanie, po co to robisz? Szukasz sprzymierzeńców, oczekujesz rewanżu, pragniesz zintegrować się z grupą? Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie, łatwiej będzie ci określić, ile i jakie konkretnie informacje powinnaś przekazać na swój temat.

2. Czy potrafisz odróżnić przyjaźń od zwykłej znajomości? Z przyjaciółką możesz pozwolić sobie na większą zażyłość, choć, kiedy zmienią się wasze relacje służbowe np. któraś z was awansuje, wasza przyjaźń zostanie wystawiona na poważną próbę.

3. Kiedy jesteś w firmie nowa, rozsądnie dawkuj informacje na swój temat, nie dziel się intymnymi szczegółami na temat swojego życia prywatnego. Najpierw rozpoznaj, kto jest kim w firmie. Jeśli będziesz uważna, szybko zorientujesz się, komu warto ufać, a kto jest największym firmowym plotkarzem.

4. Jeśli jednak staniesz się obiektem firmowych plotek, nie uciekaj, tylko działaj:
- Weź na bok osobę, o której wiesz, że rozpowszechnia niesprawdzone informacje na twój temat i powiedz jej, że sobie tego nie życzysz .
- Możesz przedstawić swoje stanowisko na forum zespołu np. w trakcie zebrania. Zapytaj wprost, co koleżanki chciałyby wiedzieć na twój temat, zamiast snuć domysły.
- W bezpośrednim kontakcie z plotkarą, kiedy np. wprost zadaje ci intymne pytanie, możesz próbować zmienić temat, zapytać, dlaczego ją to interesuje, albo odpowiedzieć, że nie masz zwyczaju opowiadać o swoich intymnościach.
- Możesz też nie reagować i poczekać aż plotki ucichną, albo koleżanki znajdą sobie inny temat do rozpowszechniania.

5. Staraj się swoim zachowaniem nie dostarczać informacji do plotek. Jeśli np. robisz niedwuznaczne iluzje, że znasz szefa lepiej niż inni, albo godzinami toczysz prywatne rozmowy przez telefon, nie bądź zdziwiona, kiedy ludzie "wezmą cię na języki".

6. Nie rób drugiemu co tobie niemiłe. Jeśli dochodzą do ciebie plotki na czyjś temat, po prostu nie przekazuj ich dalej.  

Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Redakcja , Środa 18.05.2011 (aktualizacja: 2011-07-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×