Jak wypoczywać, żeby wypocząć

Każdy pracownik marzy o urlopie. Wreszcie oderwać się od firmy, szefa, zapomnieć o problemach. I odpocząć. Niestety – często wracamy z wymarzonych wakacji zmęczeni, wypompowani i... musimy od razu rzucić się w wir obowiązków. Czy wiesz, że powinnaś zaplanować swój wyjazd, by z niego skorzystać? I że rodzaj odpoczynku zależny jest od tego, co robisz w pracy na co dzień?

Jak wypoczywać, żeby wypocząć

Położyć się do góry brzuchem pod gruszą i oddać się słodkiemu nieróbstwu – oto przepis na wymarzone wakacje. Czy naprawdę? Psychologowie pracy twierdzą, że taki relaks to relikt przeszłości. Kiedyś ludzie ciężko pracowali fizycznie: na roli, w lesie, w kopalni, w fabryce. Po takiej harówie położyć się i bezczynnie leżeć było najlepszym sposobem na regenerację nadwątlonych sił. I nadal jest dla tych, którzy zarabiają siłą swoich mięśni. Ale w tej chwili większość osób zatrudnionych jest w usługach, sprzedaży. Pracujemy głównie głową, siedząc na krześle albo w fotelu samochodowym, ewentualnie biegając między działami. A idealny wypoczynek ma wprowadzić do naszego życia element harmonii. Wyobraź sobie tenisistkę: jej narzędziem pracy jest prawe ramię i dłoń. Powinna więc znaleźć taki rodzaj odpoczynku, który pozwoli jej rozwinąć drugą rękę, tę rzadziej używaną. W praktyce jej wypoczynek będzie się więc opierał na ćwiczeniach, aktywności całego ciała – na przykład pływaniu. A jaki powinien być twój urlop?

Mam monotonną pracę

"Byłam bardzo zmęczona moją pracą. Jestem kasjerką. Towar, czytnik, kasa, towar, czytnik, kasa... Strasznie monotonne zajęcie. Wyjechałam nad morze. Przez dwa tygodnie leżałam na plaży, słuchałam krzyku mew. Miałam nadzieję, że odpocznę. Ale wróciłam do codzienności tak samo znużona, jak przedtem." - Kamila

Jeśli masz monotonną, siedzącą pracę, zapomnij o rozłożeniu się z kocykiem pod gruszą czy na piasku nad brzegiem strumyka. Spokój, cisza, powtarzalność i przewidywalność dźwięków i obrazów – masz to na co dzień. Powinnaś raczej wybrać aktywny wypoczynek. Nie zaszkodzi ci odrobina ekstremalnych emocji! Być może wypad do Indii czy Amazonii jest dla ciebie z wielu przyczyn nieosiągalny. Ale co powiesz na spływ kajakowy Biebrzą? Lekcja jazdy konnej czy survival – to coś dla ciebie. Wybierz taki rodzaj wypoczynku, który podniesie ci poziom adrenaliny, rób coś, czego wcześniej nie robiłaś. Niech każdy dzień obfituje w niespodzianki. Wtedy wypoczniesz.


Dodał(a): Marta Śliwińska , Poniedziałek 26.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×