Kiedy szukasz nowej pracy

Nie krępuj się, tylko idź do urzędu pracy. Tam zdobędziesz nowe umiejętności zupełnie za darmo, a może... nawet tobie zapłacą za naukę. Zachęciliśmy cię? Sprawdź więc, jak z tego skorzystać.

Kiedy szukasz nowej pracy

Kto może się szkolić?

•     Skorzystasz ze szkoleń, jeżeli: – jesteś zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (niezależnie od tego, czy masz prawo do zasiłku, czy nie); – pracujesz w firmie będącej w stanie upadłości lub jesteś w okresie wypowiedzenia z przyczyn dotyczących zakładu pracy; – udzielana jest ci pomoc społeczna.
•    Na szkolenie możesz się zgłosić sama lub możesz dostać na nie skierowanie z urzędu pracy. W tym drugim przypadku nie wolno ci odmówić udziału w zajęciach – gdy to zrobisz, stracisz status osoby bezrobotnej (i związane z tym przywileje). Przy pierwszej odmowie – na 120 dni, przy drugiej – na 180 dni, a potem aż na 270 dni.

W grupie zawsze raźniej

•    Szkolenia grupowe to najpopularniejsza forma szkoleń organizowana przez urzędy pracy. Harmonogram ogłaszany jest w urzędach pracy raz na rok (zazwyczaj pod koniec bieżącego roku na rok następny). Tam znajdziesz  informacje o liczbie osób, które mogą wziąć udział w szkoleniu, warunkach uczestnictwa i terminie składania wniosków. Każdy urząd ma swoją listę szkoleń – rodzaj proponowanych zajęć zależy bowiem od potrzeb lokalnego rynku pracy.
•    Zanim wybierzesz szkolenie, sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, żeby w ogóle wziąć w nim udział. Sam status osoby bezrobotnej może nie wystarczyć. Często trzeba spełnić dodatkowe wymagania, np. mieć dwa lata praktyki w zawodzie księgowej w przypadku kursu poszerzającego kwalifikacje w tym zawodzie. Niektóre szkolenia przeznaczone są tylko dla określonej grupy osób, np. absolwentów wyższych uczelni, kobiet, osób po 50. roku życia.
•    Jeżeli już wiesz, że spełniasz wszystkie warunki, złóż wniosek o uczestnictwo w danym szkoleniu. Formularz dostaniesz od pracownika urzędu pracy. Przed rozpatrzeniem wniosku zostaniesz zaproszona na rozmowę z doradcą zawodowym. Musisz przekonać go, dlaczego to właśnie ty masz się szkolić, jak ważne  jest dla ciebie to szkolenie, jakie daje ci możliwości znalezienia zatrudnienia. W praktyce ta rozmowa zadecyduje, czy zakwalifikujesz się do udziału w szkoleniu, czy nie.
•    Wiedz, że samo złożenie wniosku nie gwarantuje, że rozpoczniesz naukę nowego zawodu lub podniesiesz kwalifikacje. Bo zdarza się, że chętnych jest więcej niż miejsc.


Dodał(a): Marta Śliwińska , Czwartek 29.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
AleXandra83
Ehh urzędnicy... masakra;/;/ niektorzy czują sie jak panowie świata i z wielkim lekceważeniem odnoszą się do petentów... A żeby uzyskać profesjonalną pomoc i ważne informacje - ha ha naprawdę rzadkość!!!
Dodano: 2012-04-12 16:31:43 Zgłoś nadużycie
drzwi
W moim urzędzie pracy każdego traktują jak przysłowiowego śmiecia, zero szacunku
Dodano: 2011-12-10 21:07:39 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×