Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna?

Nie da się ukryć, że rozmowy kwalifikacyjne nie są źródłem najprzyjemniejszych emocji. Wystarczy jednak odpowiednio się przygotować, aby przejść taką rozmowę z podniesioną głową. Sprawdź, jak może przebiegać rozmowa kwalifikacyjna, a unikniesz niepotrzebnych wpadek!

rozmowa o prace.jpg

Pierwszą zasadą towarzyszącą osobom wybierającym się na rozmowę kwalifikacyjną jest odpowiednie przygotowanie. Po pierwsze powinnaś jak najszybciej zapoznać się z historią firmy i aktualnościami, które są z nią związane. Pomocne mogą okazać się portale społecznościowe, a skoro już przy nich jesteśmy, pamiętaj, aby z twoich profili zniknęły wszystkie zdjęcia i treści, które mogą negatywnie wpłynąć na twój wizerunek.

To, co pozytywnie na niego wpłynie to z pewnością twój elegancki i profesjonalny wygląd podczas rozmowy o pracę. Wybierz klasyczną spódnicę za kolana lub spodnie z odpowiednio dobraną marynarką. Połącz je z białą koszulą, skromną fryzurą i dodatkami w kolorach, które wzbudzą zaufanie, czyli na przykład zielonym, niebieskim lub brązowym.

Odpowiedni ubiór to nie wszystko. Dobrze jest opanować swoje emocje. Unikać wiercenia się, mówienia podniesionym głosem i nadmiernego gestykulowania. Ubiegając się o pracę marzeń, powinnaś wiedzieć, że rozmowa kwalifikacyjna to również sztuka poprawnego odpowiadania na pytania zadawane przez rekrutera. Przećwiczenie kilku odpowiedzi w domu nie zajmie ci dużo czasu, ale sprawi, że na rozmowie będziesz pewniejsza siebie i unikniesz niepotrzebnego stresu.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

To nieprawda, że osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną, może pozwolić sobie na zadawanie nieskończonej ilości pytań o twoim życiu prywatnym. Tak naprawdę te pytania w ogóle nie powinny paść na rozmowie o pracę! Czasami zdarza się, że rekruter wskutek nieodpowiednich kwalifikacji zechce popłynąć za daleko w twoje życie rodzinne, preferencje seksualne, opinie polityczne, czy wyznanie, dlatego sprawdź, jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna oraz jakie pytania mogą się na niej pojawić.

 1. Proszę opowiedzieć coś o sobie.
 2. Proszę opisać swoją karierę zawodową.
 3. Proszę wymienić pięć swoich zalet i pięć wad.
 4. Jaki jest twój największy sukces?
 5. Jaka jest twoja największa porażka?
 6. Jak sobie radzisz ze stresem?
 7. Jak sobie radzisz z pracą w grupie?
 8. Dlaczego to właśnie ciebie mam zatrudnić?
 9. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
 10. Co zmieniłabyś w funkcjonowaniu naszej firmy?
 11. Dlaczego opuściłaś swoje poprzednie miejsce pracy?
 12. Czy zdarzały ci się konflikty z poprzednim przełożonym?
 13. Jakie są twoje oczekiwania finansowe

 zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 01.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×