Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Drżące ręce, płytki oddech i chęć zapadnięcia się pod ziemię, to tylko niektóre ze skutków ubocznych, które nasz organizm funduje nam przed rozmową o pracę. Nawet najbardziej kompetentni, doświadczeni i inteligentni ludzie mają problemy z okiełznaniem emocji, towarzyszących podczas zdobywania wymarzonej pracy. Takiego rollercoastera negatywnych emocji można uniknąć! Zobacz, jak odpowiednio przygotować się do rozmowy o pracę.

rozmowa rekrutacyjna.jpg

W odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone w Internecie wysłałaś kilkadziesiąt dokumentów aplikacyjnych i w końcu się udało! Minęło kilka chwil od długo wyczekiwanego telefonu i zaczynasz denerwować się rozmową. Prawdopodobnie wynika to z tego, że nie lubisz być oceniana, a rozmowa o pracę opiera się głównie na prezentacji umiejętności, kompetencji i doświadczenia. Nie odkładaj przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej na ostatnią chwilę. Wywoła to dodatkową niepewność, która rzuci na ciebie negatywne światło. Kilka poniższych rad pozwoli ci zyskać pewność siebie, dzięki czemu staniesz się idealną kandydatką dla potencjalnego pracodawcy. 

CO ZABRAĆ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ 

Wiedzę. Przygotowanie do pytań dotyczących wiedzy o firmie to podstawa. Nieznajomość historii marki to błąd popełniany przez wielu kandydatów, ubiegających się o różnorakie stanowiska. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, odwiedź stronę internetową i sprawdź aktualności społecznościowe. Zastanów się, co zaproponujesz, kiedy padną pytania o twoje wyobrażenia dotyczące zmiany funkcjonowania firmy lub pomysły na dodatkowe aktywności. Rozpisz na kartce swoje propozycje i trzymaj się ich kurczowo. Zyskasz pewność siebie i zachwycisz kreatywnością. Będą to niewątpliwie powody, do postawienia pierwszych plusów przy twojej aplikacji.

JAK UBRAĆ SIĘ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ

Zanim zaczniesz zastanawiać się jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o swój wizerunek w sieci! Facebook jest kopalnią wiedzy dla przyszłych pracodawców.  Usuń żenujące zdjęcia z imprez, na których zostałaś oznaczona przez znajomych. Badania potwierdzają, że 60 procent potencjalnych pracodawców przegląda profile swoich przyszłych podwładnych i aż 1 kandydat na 5 zostaje wyeliminowany z procesu rekrutacyjnego, z powodu niepożądanych treści.

Przyszedł czas na przygotowanie odpowiednio dobranego ubioru. W dzisiejszych czasach w wielu firmach obowiązuje ustalony z góry dress code. Jeżeli aplikujesz do firmy z określonymi warunkami dotyczącymi ubioru, odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest gotowa. Jeżeli nie jesteś co do tego przekonana, upewnij się. Kto pyta, nie błądzi. Zadzwoń do recepcji, a na pewno uzyskasz wszystkie cenne informacje. Jeżeli dowiesz się, że przyszły pracodawca nie narzuca żadnych warunków, pamiętaj, że nie ma uniwersalnego stroju, który należałoby ubrać na rozmowę o pracę. Najczęściej wybierana jest klasyka. Absolutnie odpadają wyzywające dekolty, mini spódniczki, ekstrawaganckie fryzury i mocne makijaże. Niestety wiele kobiet zapomina, że na rozmowie o pracę należy wyglądać kompetentnie. Połącz białą koszulę z granatowymi lub czarnymi spodniami (jeżeli zdecydujesz się na spódnicę, pamiętaj, że powinna sięgać za kolana) i marynarką w tym samym kolorze. Delikatne dodatki w kolorze niebieskim, brązowym lub zielonym wzbudzą zaufanie.

MOWA CIAŁA NA ROZMOWIE KWALIFIKACYJNEJ

Warto ćwiczyć ją przed lustrem. To bardzo ważny element rozmowy kwalifikacyjnej, który ma ogromny wpływ na decyzję podejmowaną przez rekrutera. Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej może okazać się czynnikiem decydującym o twoim zatrudnieniu. Przede wszystkim należy zachować spokój, łagodnie się uśmiechać i mówić stonowanym głosem. Problemy z drżeniem rąk można opanować, trzymając długopis. Nadmierna gestykulacja i wiercenie nie zrobią dobrego ważenia. Usiądź wygodnie, wyprostuj się i przyjmij stabilną postawę. Komunikatami, które zdradzą z małych kłamstewek, będą nadmierne dotykanie nosa i twarzy oraz unikanie wzroku rekrutera.

Zdjęcie: Thinkstock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 27.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
tak naprawdę jak jestesmy dobrzy w tym co robimy, jesteśmy wtedy pewneijsi siebie i nie stresujemy sie tak na rozmowie o pracę. Mamy tą przewagę, pewnosć sienbie, świadomosc nazych zalet, umiejetnosci i wiedzy w danej dziedzinie. ja aktualnie rozpoczęłam naukę w wsb na kierunku administracja. Byłam znużona dotychczasową pracą, co prawda w pokrewnym kierunku, ale...i już zaczełam poszukiwania nowej pracy, zaznaczajac ze właśnie rozpoczęłam studia http://www.wsb.pl/poznan/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/administracja. Jest to mój atut, jestem dzieki temu pewniejsza siebie, i nie stresuje sie przed rozmowami:) powodzenia:)
Dodano: 2017-11-11 10:21:15 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×