Jak skutecznie mówić "nie" w pracy

Umiejętne mówienie „nie” dobrze wpływa na osobę, która potrafi zachować się asertywnie, ale także na jej najbliższe otoczenie. Badania udowodniły, że osoby asertywne są szczęśliwsze i lepiej radzą sobie w pracy. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym poczujesz się pewniej w obliczu odmowy wykonania zadania.

nie w pracy.jpg

Pewność siebie jest jedną z tych cech, która ma ogromny wpływ na nasze życie. To stan, kiedy człowiek czuje się dobrze we własnej skórze.  Definiuje jakość wykonywanej pracy, relacji z partnerem i relacji z otoczeniem. Niskie poczucie własnej wartości może spowodować problemy emocjonalne, a także doprowadzić do kompletnego rozstroju nerwowego, co wiąże się z dalej idącymi skutkami, które są niebezpieczne dla zdrowia. Zbudowanie pewności i wiary w siebie sprawi, że będziesz osiągała sukcesy. Nie tylko te zawodowe.

Konflikty z szefem zatruły już niejedno życie. Wpływają nie tylko na osobę bezpośrednio związaną z toksycznym przełożonym, ale także na jej najbliższych. Takie spory są również najczęstszymi przyczynami zmiany pracy. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby nie trzeba było wybierać pomiędzy uprzejmym i asertywnym powiedzeniem „nie”, a upokorzeniem.

MUSZĘ SIĘ NAD TYM ZASTANOWIĆ

Decyzje, które nie są dla nas korzystne, najczęściej podejmujemy pod wpływem chwili. Ćwicz w domu stwierdzenie „muszę się nad tym zastanowić” i kiedy zetkniesz się z kolejną prośbą, która nie powinna do ciebie trafić, wyduś to z siebie! Oczywiście, mówienie „nie”, zwłaszcza w pracy jest niekomfortowe, ale powinnaś uświadomić sobie, że jest to związane głównie z wychowaniem. W naszym społeczeństwie dzieci uczone są, że mówienie „nie” może wiązać się z niechcianymi konsekwencjami. Niestety jest to podstawowy błąd wychowawczy, który popełniają rodzice.

NIE TŁUMACZ SIĘ 


Nie musisz za każdym razem tłumaczyć się, z jakiego powodu odmówiłaś wykonania zadania, które wcale nie powinno do ciebie należeć. Pamiętaj, że twój zakres obowiązków jest zapisany w umowie i jeżeli twój szef nadużywa twojej cierpliwości i sympatycznego usposobienia, przypomnij sobie, na co się decydowałaś, podejmując tę pracę. W takich sytuacjach dobrym nawykiem będzie umiejętne proponowanie pomysłu, na rozwiązania sytuacji. Możesz powiedzieć swojemu szefowi, że nie zajmiesz się tym dzisiaj, ale bardzo chętnie wpiszesz to w poczet swoich jutrzejszych obowiązków.


NAJLEPSZĄ OBRONĄ WCALE NIE JEST ATAK

W zdenerwowanym człowieku, który nie potrafi odmawiać, kotłują się przeróżne emocje. Wiąże się to z podniesionym głosem i atakowaniem osoby, której chce się odmówić. Wystarczy jednak nauczyć się mówić łagodnie w sposób stonowany i bez lęku. Zachowaj się stanowczo, ale bez próby kłamstwa lub tłumaczenia się. Nie warto z góry zakładać, że szef nie zrozumie twojej odmowy.

Zdjęcie: ThinkstockDodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 08.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
ostatnio złapałam się na tym, że mam mały problem z byciem asertywną. szukałam właśnie artykułów na ten temat i trafiłam na ciekawe info:blog.impel.pl/jak-byc-asertywnym-w-pracy/ tak jak tutaj :) chyba się trzeba wziąć do roboty!
Dodano: 2016-11-26 10:09:58 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×