Wręczanie wizytówki. Pamiętaj o dobrych manierach

Posiadanie wizytówki w dzisiejszych czasach to absolutna konieczność. Spełnia ona elegancką rolę informowania osób, które spotykamy o tym, kim jesteśmy i jak się z nami skontaktować. Zobacz, jak poprawnie wręczyć wizytówkę. Zapoznaj się z etykietą wręczania wizytówki!

iStock_83866619_SMALL (1).jpg

HISTORIA WIZYTÓWKI

Pierwsze wizytówki pojawiły się w XV wieku w Chinach.  Każdy urzędnik zobowiązany był do posiadania swoich danych kontaktowych. Te, które trafiły do Europy, wypisywane były ręcznie na jedwabiu lub papierze ryżowym. Oprócz walorów informacyjnych posiadały również portrety właściciela wizytówki. W czasach kiedy pojawił się druk, używano ich nie tylko w ramach przekazywania kontaktu. Pełniły funkcję informowania o przybyciu gościa, zapraszania na spotkania towarzyskie, ale także były dodawane jako bileciki do kwiatów. Na przestrzeni wieków za sprawą rozwoju techniki ich wygląd znacząco ewaluował. Dzięki temu dzisiaj możemy cieszyć się wizytówkami, które są naprawdę oryginalne!

PROJEKT WIZYTÓWKI

Szalenie modnym sposobem w dzisiejszych czasach jest tworzenie wizytówek, które po spotkaniu mają nie tylko funkcje informacyjne. Tworzenie takich wizytówek daje pewność, że przez długi czas zostaną one w pobliżu osoby, z którą chcemy nawiązać dłuższą współpracę. Właściciel pewnego zakładu rowerowego stworzył wizytówkę, za pomocą której można odkręcić śrubkę w rowerze, a kucharz taką, którą można używać jako mini tarkę do sera. Jeżeli zdecydujesz się na klasyczny wygląd wizytówki, pamiętaj, że powinna zawierać wyłącznie podstawowe informacje takie jak: imię i nazwisko, stanowisko, dane kontaktowe i nazwę strony internetowej. Na wizytówkach umieszcza się również logo firmy, ale nie należy nadużywać ilości kolorów. Przesadzone wizytówki zniechęcą do nawiązania kontaktu.

WRĘCZANIE WIZYTÓWKI

Wręczanie wizytówki jest częścią autoprezentacji, dlatego zapoznanie się ze sztuką jej przekazywania jest bardzo ważne. Wizytówkę przekazujemy zawsze na początku spotkania. W dobrym tonie jest przyjrzenie się wizytówce i przeczytanie danych. Wizytówki nie należy wrzucać do torebki, czy chować do notesu. Szacunek do osoby, z którą rozmawiasz wyrazisz za pomocą położenia wizytówki przed sobą na czas trwania spotkania. Pamiętaj, aby wizytówkę wręczać prawą ręką. Pierwszą wizytówkę powinna przekazać osoba starsza lub na wyższym stanowisku. Jeżeli w rozmowie uczestniczy kobieta i mężczyzna, podobnie jak w przypadku podawania ręki, to kobieta pierwsza wręcza wizytówkę. Powinna być również przekazywana wprost do rąk. Nigdy nie należy kłaść wizytówki na stole, a także podawać stroną adresową do ziemi. Jeżeli nie chcesz popełnić faux pas, wręczaj wizytówki nieskazitelnie czyste i bez błędów literowych.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 05.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Jak by ich nie wręczać to i tak najważniejsze jak wyglądają. Jeśli http://www.viperprint.pl jest ciekawie wykonana i wyróżnia się na tle innych to będzie duża szansa na sukces
Dodano: 2017-04-18 15:06:12 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×