Idziemy do sądu

Kiedy rozstajesz się z partnerem, zastanawiasz się, czy sobie poradzisz. Dobrze wiesz, że utrzymać dziecko – a może dwoje– z jednej pensji jest trudno. Nie zapominaj, że ojciec syna lub córki powinien ci w tym pomóc. I wcale nie musisz go o to prosić. To jest jego obowiązkiem.

Idziemy do sądu

Najlepiej, gdybyś wspólnie z ojcem dziecka ustaliła, ile będzie płacił miesięcznie na waszego malucha. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę, pozostaje złożenie pozwu do sądu o przyznanie dziecku alimentów. Możesz o nie wystąpić, kiedy jesteście małżeństwem, żyjecie w separacji albo się rozwiedliście. O pieniądze na dziecko możesz ubiegać się nawet wtedy, jeśli żyliście bez ślubu, ale twój partner uznał dziecko w urzędzie stanu cywilnego (i został wpisany jako ojciec w akcie urodzenia dziecka).

Jak to obliczyć?

Zsumuj wszystkie wydatki na dziecko. Najłatwiej będzie, jeśli zapiszesz na kartce wszystkie miesięczne wydatki: czynsz za mieszkanie (ale tylko część przypadającą na dziecko), pieniądze wydane na jedzenie, ubrania, zabawki, przybory szkolne, opłaty za przedszkole, zajęcia dodatkowe, kolonie. Wszystko zsumuj, podziel przez 12 (miesięcy), a potem przez 2. Bo utrzymanie dziecka jest obowiązkiem ojca i twoim. Ale... możesz nieco pomniejszyć swoją część o codzienną opiekę nad dzieckiem – odbieranie z przedszkola, przygotowywanie mu jedzenia, pranie itp.

Pozew i dokumenty

- Zbieraj dowody. Wiedz, że w sądzie nie liczą się emocje, tylko dowody. Dlatego zbieraj rachunki, które są potwierdzeniem wydatków na dziecko. Przydatne mogą okazać się też zeznania świadków, którzy potwierdzą w sądzie, że ojciec dziecka, który zeznaje, że nie ma pieniędzy, kupił właśnie na przykład nowy samochód, mieszkanie albo pracuje na czarno.
- Sama napisz pozew.Jeżeli nie masz komputera, napisz pismo odręcznie. Zadbaj tylko, by było czytelne.Możesz skorzystać z naszego wzoru, wpisując właściwe dane sądu, swoje, ojca dziecka itp. Pamiętaj, żeby w pozwie nie zabrakło najważniejszych elementów pisma procesowego, czyli danych powoda (jest nim nieletnie dziecko), twoich (ty jedynie występujesz w imieniu powoda), pozwanego (ojca dziecka), nazwy sądu, do którego składasz pismo, wysokości alimentów oraz uzasadnienia pisma. Do pozwu musisz też dołączyć załączniki (dane świadków, odpisy aktu małżeństwa, urodzenia dziecka itp.).

Składasz pozew

- Zrobisz to w wydziale rodzinnym nieletnich sądu rejonowego. Do wyboru masz sąd właściwy dla miejsca zamieszkania ojca lub twojego i dziecka.                                                                                                      
- Pismo wraz z załącznikami możesz złożyć w biurze podawczym sądu. Poproś o sprawdzenie go i podstemplowanie twojej kopii pozwu. To dowód, że pozew wpłynął do sądu. Możesz też przesłać pozew listem poleconym na adres sądu.
-  Za złożenie pozwu nie płacisz. Co nie oznacza, że sprawy o alimenty nic nie kosztują. Powoływanie świadków, biegłych – to są tzw. koszty sądowe. Pokrywa je strona, która przegra sprawę, np. ojciec dziecka, któremu sąd nakazał płacić alimenty.
- Jeśli nie znasz adresu ojca dziecka, na twoją prośbę w pozwie sąd może pomóc ci go ustalić. Innym rozwiązaniem jest powołanie kuratora, który będzie reprezentował ojca dziecka.


Dodał(a): Redakcja , Poniedziałek 16.05.2011 (aktualizacja: 2011-05-27)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×