Sztuka odpuszczania

Synowi pomóc w lekcjach. Sprzątnąć pokój córki. Mężowi uprasować koszule. Jak masz być szczęśliwa, skoro bierzesz sobie na głowę problemy i obowiązki bliskich i całego świata?

Sztuka odpuszczania

Dbając o wszystkich naokoło, ciągle zapominasz o sobie. "Chcemy być znakomitymi pracownicami, matkami, żonami, obywatelkami, córkami i synowymi... I wszystko robić w tym samym czasie i według jednego wzoru na doskonałość. W rezultacie miotamy się od czynności do czynności, z przekonaniem, że od tego zależy dobro naszej rodziny lub świata, robimy rzeczy, nad których znaczeniem nawet się nie zastanawiamy" – dowodzi w książce "Czas kobiet" Iwona Majewska-Opiełka, psycholog. Jakie są jednak powody takiego nadmiernego angażowania się  w sprawy innych przy jednoczesnej tendencji do zapominania o własnych potrzebach i życiowej satysfakcji?

Zdaniem Niny Brown, autorki bestsellera "Czyje to właściwie życie?", wiele kobiet zachowuje się tak, bo brak im tzw. osłony emocjonalnej. Nie mają dobrze wytyczonych granic psychologicznych lub granice te są bardzo płynne, rozmywają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy tylko padnie zdanie: "Bardzo cię proszę...", "Mamuś, nie mogłabyś...", "Kochanie, potrzebuję, żebyś...". Pozbawiona osłony emocjonalnej kobieta bardzo łatwo zaraża się cudzymi emocjami i przedkłada je nad własne. "Zależy mu znacznie bardziej niż mnie, więc się dostosuję", "Jest taka przejęta, to naprawdę jest sytuacja podbramkowa" – myśli sobie. Tymczasem wcale nie musi tak być.

Niektórzy ludzie wyolbrzymiają własne stany emocjonalne, robią z igły widły, czasem z premedytacją, by osiągnąć cel. Jeśli nie potrafisz stworzyć elastycznych, ale jednocześnie jasno określonych granic, nigdy nie uda ci się rozstrzygnąć, co jest naprawdę ważne, a co nie. Zawsze będziesz przedkładała cudze dobro nad własne i w rezultacie będzie ci się żyło znacznie trudniej i gorzej. Na szczęście tę osłonę emocjonalną można sobie wytworzyć niezależnie od tego, ile się ma lat.


Dodał(a): Karolina Czaja , Poniedziałek 20.06.2011 (aktualizacja: 2011-06-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
alyxmm
są różne przypadki, niektóre kobiety ulegają bo nie chcą by ktoś bliski nie stracił do nas poczucia tego że może na nas polegać, no ale bez przesady, trzeba kiedyś powiedzieć sobie STOP! trzeba znać granice w usługiwaniu kogoś... trzeba myśleć też o sobie.
Dodano: 2011-06-20 19:55:12 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×