Mój szef jest PSYCHOPATĄ

Był elegancki i elokwentny. Pomyślałaś, że będzie świetnym szefem. Ale szybko się przekonałaś, że nie do końca tak jest. Bowiem twój przełożony bezczelnie łże, manipuluje pracownikami, kradnie ich pomysły i do tego nie ma żadnych wyrzutów sumienia! Co z nim jest nie tak? To psychopata!

Mój szef jest PSYCHOPATĄ

Wbrew obiegowej opinii psychopata nie jest wyłącznie seryjnym mordercą, skazanym za zabicie pół setki ludzi. Rzeczywiście, większość osadzonych w więzieniach stanowią psychopaci, bezwzględni przestępcy, ludzie pozbawieni serca. Ale jest jeszcze drugie miejsce, w którym psychopaci są nader często spotykani. To... biuro. Prof. Robert Hare, autor bestsellera "Psychopaci są wśród nas" ocenia, że ok. 2 proc. populacji to właśnie psychopaci, czyli drapieżnicy społeczni. Natomiast w biznesie, w firmach, jest ich aż czterokrotnie więcej! Z badań dr. Paula Babiaka, który razem z prof. Hare opracował specjalny kwestionariusz, ułatwiający wykrywanie psychopatów w białych kołnierzykach, ten rodzaj pracowników szczególnie często awansuje. I pnie się po szczeblach kariery, nierzadko... na sam szczyt. Niewykluczone więc, że i twój przełożony to psychopata. Dobrze mu się przyjrzyj. Jeśli tak bowiem jest, lepiej, byś wiedziała, jak sobie z psychopatycznym przełożonym radzić i kiedy trzeba brać nogi za pas.


Zdiagnozuj sobie szefa


Psychopatów od normalnych ludzi odróżniają dwie podstawowe cechy: nie mają uczuć i nie mają sumienia. Jak to wygląda w praktyce?

1. Psychopata w białym kołnierzyku na początku robi doskonałe wrażenie. Nie przejmowałby się tak swoim wizerunkiem, gdyby nie fakt, że inni ludzie są mu potrzebni: żeby mógł się wykazać w pracy, i żeby mógł awansować. Jest więc miły, grzeczny, dobrze wychowany, ale to uprzejmość modliszki, która radośnie zaciera łapki, czekając na wielką ucztę.

2. Psychopatyczni szefowie pięknie mówią. Posiadają ogromną zdolność odpowiedniego doboru słów – a dobierają je w zależności od tego, kto słucha... Gdy szef mówi do ciebie, jesteś skłonna zgodzić się z jego zdaniem. "Pani Alu, wiem, że jest pani obłożona pracą... Spadła na panią wielka odpowiedzialność. Miło mi jednak widzieć, że świetnie sobie pani radzi" – uśmiecha się do ciebie przełożony, a ty w tym uśmiechu widzisz obietnicę podwyżki, awansu, generalnie – nagrody. Myślisz sobie, że fajny ten twój szef. Tak cię docenia.

Ale nie wiesz o tym, że godzinę później, na spotkaniu ze swoim przełożonym, twój szef mówi: "Ten projekt zrobiłem sam. Jest kluczowy dla naszej firmy i nie mogłem złożyć ciężaru takiej odpowiedzialności na barki któregoś z podwładnych. Trochę pomaga mi pani Alicja, rzecz jasna, tylko wykonuje moje polecenia. Potrzebny mi jest ktoś, kto zajmie się mniej istotnymi kwestiami i zaparzy kawę". W opinii prezesów twój szef to świetny pracownik. Charyzmatyczny przywódca, który ciągnie za sobą całe stado baranów, czyli was. Góra nie ma pojęcia, że wasz szef tylko siedzi, czeka na owoce waszej orki, i od czasu do czasu wtrąca jedynie jakiś wizjonerski, absolutnie nierealny w realizacji pomysł.

3. Psychopaci są zakochanymi w sobie narcyzami. Uważają, że są najmądrzejsi i najsprawniejsi. Uwielbiają ryzyko i nie znają takiego uczucia, jak strach. Być może w opinii osób dowodzących firmą to zaleta, bo świadczy o przywódczym charakterze. Jest inaczej – brak lęku u menadżera psychopaty to dowód jego braku wyobraźni i przekonania, że jemu musi się powieść. Błędnego przekonania.

4. Szefa psychopatę poznasz po tym, że choć jest wobec ciebie miły i uprzejmy, nie zawaha się ani chwili, i wystawi cię do wiatru, by ratować swój zagrożony tyłek. Zwali na ciebie winę, a potem nie dostrzeżesz w jego spojrzeniu nawet cienia wątpliwości. Będzie patrzył prosto w twoje oczy, jakby nic się nie stało. Będzie również  na tyle bezczelny, że spróbuje przekonać ciebie, że w istocie nic się nie stało, i że właściwie powinnaś się cieszyć, że to ty oberwałaś zamiast niego. Choć wszystkie te cechy można spotkać u wielu szefów, u przełożonego psychopaty występują one naraz: miła powierzchowność, łatwość wyrażania się, egocentryzm i narcyzm, skłonność do manipulowania ludźmi dla osiągnięcia własnych celów, brak empatii, brak wyższych uczuć, impulsywność i nieodpowiedzialność, zamiłowanie do ryzykanctwa, brak wyrzutów sumienia.

Dodał(a): Marta Śliwińska , Wtorek 19.07.2011 (aktualizacja: 2011-07-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
MariolciaK
Ja chyba też...
Dodano: 2011-07-21 12:14:18 Zgłoś nadużycie
passionfruit
MAtkokochana muszę kupić tę książkę :)
Dodano: 2011-07-19 23:09:57 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×