Obudź w sobie entuzjazm do pracy

Wiele z nas w każdy poniedziałek ma ochotę płakać na myśl o tym, że znowu trzeba iść do swojej nudnej, okropnej pracy. Nie możesz jej zmienić? Zmień więc swoje nastawienie do niej, na nowo polub to, co robisz. Wbrew pozorom jest to możliwe.

Obudź w sobie entuzjazm do pracy

1. Odszukaj sens w tym, co robisz

Pewnego murarza na placu budowy zapytano, co robi. "Cegły układam" – odpowiedział ponuro. Zapytany o to samo, jego kolega wykrzyknął: "Ja? Buduję most!". Jeden z murarzy dostrzegał cel w swoim działaniu, a drugi nie. Człowiek, który wykonuje obowiązki bezrefleksyjnie, ma poczucie bezsensu pracy. Jeszcze gorzej, gdy uważasz, że robisz coś, czego nie cierpisz, ale musisz to robić dla pieniędzy. Niestety, pracy pewnie nie zmienisz, zmień więc... siebie. Postaraj się polubić swoje zajęcie i przekonaj samą siebie, że jest potrzebne. Dla innych, a może tylko dla ciebie? Francuzka Anna Sam była kasjerką. Miała więc nudne zajęcie. Ale prowadziła blog, na którym opisywała przygody z natrętnymi klientami. Zachęcona wpisami internautów, wydała książkę "Udręki pewnej kasjerki", co przyniosło jej rozgłos. Nudna praca przydała się jej w zrobieniu kariery!

2. Wytycz swoją drogę zawodową

Sens pracy jest bardzo ważny, ale liczy się również cel. I umiejętność połączenia swoich pragnień z teraźniejszością. Zrób ćwiczenie, które polecają w książce "Wskazówki na dobre i złe czasy" Karolina Święcicka i psycholog Jacek Santorski. Na kartce po lewej stronie napisz, czym się zajmujesz. Po prawej umieść wymarzoną wizję przyszłości. I najtrudniejsza część: zbuduj most między dwiema stronami. Jesteś asystentką, a chciałabyś zajmować się public relations? Twoim mostem będzie na przykład zaproponowanie szefowi, że zaczniesz pełnić obowiązki rzecznika prasowego, albo znalezienie szkoły, która pozwoli ci podnieść kompetencje. Wykazując inicjatywę, na pewno zyskasz przychylność swojego szefa!  


Dodał(a): Redakcja , Piątek 27.05.2011 (aktualizacja: 2011-07-13)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×