Pies, Wilk czy Owca

Konflikty czy trudne sytuacje to w każdej pracy chleb powszedni. Jeśli do nich dojdzie, a ty czujesz się wytrącona z równowagi – czas przyjrzeć się, w jaką rolę wchodzisz co rano, przekraczając próg biura.

Pies, Wilk czy Owca

"Czy mogłabyś zacząć w końcu samodzielnie myśleć i przestać mnie pytać o wszystko?!" – oto, co Magda, tegoroczna absolwentka turystyki, usłyszała ostatnio od swojej starszej koleżanki, Anny. Obie pracują w niedużym biurze turystycznym. Podobnych, niecierpliwych i krytycznych komentarzy Magda wysłuchuje sporo. Na szczęście ostatnio jedna z uwag Anny okazała się na tyle głośna, że wywołała z drugiego pokoju Krzysztofa, właściciela biura. "Załagodził sytuację i upomniał Ankę, aby dała mi żyć" – wyjaśnia Magda z ulgą, że ma w pracy obrońcę...Ile razy byłaś w pracy świadkiem takiej lub podobnej sytuacji? Gdy ktoś kogoś krytykował lub atakował, ten próbował się bronić, ale właściwie nie musiał, bo kolega lub koleżanka szybko przybywali z odsieczą? 

Trójkąt dramatyczny. Tak o tego typu sytuacjach pisze psycholog Stephen Karpman, podkreślając, że zdarzają się one najczęściej właśnie w pracy. O co w tym właściwie chodzi? O to, w jaką rolę wchodzisz w trudnej czy konfliktowej sytuacji, których w codziennym życiu biura zdarza się całkiem sporo. Gdyby chcieć to opisać językiem bajek twojego dziecka, można ująć to tak – zawsze jest jakiś wilk, który czasem ostrzy sobie zęby na owieczkę ze stada. I gdy ta niechcący oddali się od reszty, zaczyna ją atakować i kąsać. Wtedy błyskawicznie pojawia się pies obrońca, który odgania wilka lub eskortuje owieczkę bezpiecznie do stada...


Tyle świat bajek. A rzeczywistość? Zdaniem psychologów, w dorosłym zawodowym życiu każdy z nas przynajmniej raz dziennie jest świadkiem lub uczestnikiem "trójkąta dramatycznego". Wchodząc z mniej lub bardziej jawnym zaangażowaniem, ale w miarę konsekwentnie wciąż w te same role. "I co z tego?"– zastanawiasz się. Dziś warto przyjrzeć się temu, w czyją skórę w konfliktowych sytuacjach wchodzisz najczęściej: Wilka, Owcy czy Psa. Jeśli masz problem z odnalezieniem się w jednej z tych ról, rozwiąż minitest przed każdym z podrozdziałów i sprawdź, w którym odnajdziesz najwięcej odniesień do siebie. I pamiętaj, w życiu, inaczej niż w bajkach, Wilk nie zawsze jest zły, Owieczka niewinna, a Pies bohaterski. Tu każda z ról, jeśli grasz ją zbyt często, może być niebezpieczna.  


Dodał(a): Marta Śliwińska , Środa 03.08.2011 (aktualizacja: 2011-08-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×