Pułapki przy szukaniu pracy

Dzięki nowym technologiom mamy więcej możliwości żeby skontaktować się z potencjalnymi pracodawcami. Jednak ułatwia to również działanie oszustów, którzy wiedzą jak przyciągnąć uwagę i wykorzystują naszą chęć znalezienia pracy do swoich niecnych zamiarów. Dlatego mamy dla was kilka wskazówek!

pułapki przy szukaniu pracy

pułapki przy szukaniu pracyWiele serwisów internetowych pozwala na bezpłatne zamieszczanie ogłoszeń. Na pierwszy rzut oka treść anonsów z propozycją pracy jest podobna, jednak kiedy dokładnie przyjrzymy się formie zrozumiemy, że nie warto na niektóre odpowiadać. 

Żeby uniknąć nieporozumień zwróćmy uwagę czy w informacjach, które umieścił pracodawca jest nazwa firmy, jej siedziba, czy jakikolwiek kontakt. Jeśli mamy punkt zaczepienia sprawdźmy w internecie czy taka spółka na prawdę istnieje i czym dokładnie się zajmuje zanim wyślemy tam swoje CV. Jeżeli jednak już umówiłyście się na spotkanie i jesteście pod wskazanym adresem unikajcie miejsc, które wydadzą wam się podejrzane. Np. jeżeli firma reklamuje się jako duże przedsiębiorstwo, a na miejscu okazuje się, że to stary, odrapany blok i na domofonie pod podanym wam numerem nie widnieje nawet jej nazwa, lepiej tam nie dzwońcie.

Kliknij żeby dowiedzieć się gdzie szukać pracy!

Poszukiwanie pracy czasem może trwać nawet kilka tygodni, miesięcy. W każdy dzień wysyłacie kilkanaście CV z waszymi danymi: adresem, nr telefonu, zdjęciem. Niedawno wysłałam swoje CV na ogłoszenie o treści:

Firma PR szuka młodej, dynamicznej osoby do pracy. Wymagania: wykształcenie wyższe, wysoka kultura osobista, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość języków obcych mile widziana.

Dwa dni później dostałam kilka e-maili o tej samej treści, a mianowicie:

Ja 30 lat, przystojnawy, wykształcony brunet. Żonaty, wysokie wynagrodzenie. Proszę o kontakt.

Strach pomyśleć, ile z naszych CV wysłanych przez internet wpada w niepowołane ręce. Dlatego warto przy informacji o swoim adresie zamieszkania chociażby nie wpisać dokładnego numeru mieszkania czy budynku. Nie odstraszy to przecież uczciwych pracodawców a da nam odrobinę anonimowości.

Pułapki przy szukaniu pracy

Pułapki przy szukaniu pracy
Na koniec jeszcze jedna rada. Na okres poszukiwania pracy warto upewnić się, że portale społecznościowe, na których mamy założone profile nie zdradzają o nas zbyt wiele. Z pewnością zdjęcia z piątkowej imprezy nie pomogą nam znaleźć zatrudnienia, a często mogą zaszkodzić. 

A czy wy miałyście jakieś przykre, albo interesujące doświadczenia związane z powyższym tematem?


Tekst: Joanna Szczepan

Źródło: MilionKobiet.pl

Foto: ThinkstockDodał(a): Joanna Szczepan , Wtorek 08.01.2013 (aktualizacja: 2013-01-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×